Uwaga na grypę!

Jeśli dotychczas nie zaszczepiłeś się przeciwko grypie – zrób to niezwłocznie! W ten sposób unikniesz groźnych powikłań, takich jak np. zapalenie płuc lub nawet zapalenie mięśnia sercowego. Nie zarazisz również swoich bliskich, współpracowników i unikniesz długiej przerwy w pracy lub nauce. Przechorowanie grypy nie chroni przed ponownym zachorowaniem wywołanym innym szczepem grypy – jedynie szczepionka chroni równocześnie przed 4 szczepami grypy. Kobiety, które są w ciąży, również powinny się zaszczepić.

Epidemiologia

Grypa to ostre wirusowe zakażenie górnych dróg oddechowych wywoływane przez wirusy grypy. Szacuje się, że na całym świecie co roku jest ona przyczyną od 3 do 5 milionów przypadków ciężkich powikłań pogrypowych, a od 250 000 do 500 000 – zgonów. Dostępne są jednak skuteczne szczepienia ochronne przeciw grypie.

W Polsce sezon wzmożonych zachorowań na grypę trwa od października do kwietnia następnego roku – przy czym szczyt zachorowań przypada między styczniem a marcem. W obecnym sezonie grypowym 2016/2017, od 1 września 2016 r. do 31 stycznia 2017 r. zanotowano łącznie 2 390 458 zgłoszeń przypadków zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę. Liczba zachorowań nadal rośnie i nie ma pewności, że osiągnęła już swój szczyt.

Jeśli masz:

Uwaga: U małych dzieci obraz kliniczny może być całkowicie niecharakterystyczny! Obejmuje on zmienione zachowanie dziecka, senność lub rozdrażnienie, brak apetytu, wymioty,

Zalecamy:

Jeśli objawy się nasilą – zwłaszcza jeśli wystąpią duszności – niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem!

Uwaga: u dzieci poniżej 16. roku życia nie należy stosować salicylanów. U małych dzieci bardzo ważne jest nawadnianie i obniżanie gorączki, która może doprowadzić do wystąpienia drgawek gorączkowych.

U osób, które należą do grup ryzyka, lekarz może zdecydować o zastosowaniu leków antywirusowych (oseltamivir, zanamivir) – jako jedynych skutecznych przeciwko wirusowi grypy.

Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na grypę oraz chronić przed nią innych

Ważne

Nie lekceważ grypy – chroń siebie i innych!

źródło: http://www.mz.gov.pl