Uroczyste podsumowanie szwajcarsko – polskiego projekt na przejściu granicznym w Połowcach z udziałem przedstawicieli powiatu hajnowskiego

20 października br. na terenie przejścia drogowego w Połowcach odbyło się uroczyste podsumowanie projektu „Wkład w poprawę przepustowości i kontroli drogowego przejścia granicznego w Połowcach”, realizowanego w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. W obecności przedstawicieli lokalnych samorządów, reprezentantów Straży Granicznej i służb celnych, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski oraz Dyrektor Biura Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy Guido Beltrani dokonali podsumowania efektów inwestycji.

Głównym zasadniczym celem  projektu było zwiększenie wydajności, przepustowości i kontroli przejścia granicznego, zabezpieczenie obsługi ruchu granicznego, tj. osób, środków komunikacji i przepływu towarów, ponadto stworzenie właściwych warunków odpraw celno-paszportowych pasażerów i towarów, skrócenie czasu odpraw oraz poprawa warunków pracy służb granicznych. Modernizacja przejścia przyczyniła się ponadto do poprawy bezpieczeństwa i uszczelnienia granicy. Nie bez znaczenia pozostaje również znaczenie gospodarcze inwestycji: - Mam nadzieję, że społeczność  lokalna tę większą intensyfikację kontaktów międzynarodowych odczuje i będzie to wpływało na rozwój regionu – mówił podczas briefingu prasowego w Połowcach wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.  Przejście funkcjonuje znakomicie, jest wygodne i nowoczesne. Jestem pewien, że poprawa warunków na przejściu w Połowcach wpłynie pozytywnie na rozwój gospodarczy okolicznych miejscowości – stwierdził zaś Dyrektor Biura Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy Guido Beltrani. Owe zdania podzielają również samorządowcy: Zmodernizowane przejść granicznych w Połowcach  i Siemianówce to szansa rozwoju gospodarczego nie tylko powiatu hajnowskiego ale także województwa. To dodatkowe miejsca pracy, rozwój współpracy i handlu ze wschodnimi sąsiadami, a także poprawa bezpieczeństwa granic Rzeczpospolitej a jednocześnie granic Unii Europejskiej – mówi Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk, który uczestniczył w konferencji.

Projekt KIK/74 Wkład w poprawę przepustowości i kontroli drogowego przejścia granicznego w Połowcach był realizowany od 2012r. W ramach tego powstała nowa infrastruktura uzupełniona o nowoczesną technologię. Zobacz więcej: Uroczyste otwarcie przejścia granicznego w Połowcach.

Całkowita wartość projektu KIK/74 to ponad 66 mln. zł, 85% tej kwoty zostało sfinansowane z Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy. Program jest formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Szwajcarię Polsce w ramach szwajcarskiej pomocy dla 10 państw członkowskich Unii Europejskiej, które przystąpiły do niej 1 maja 2004 r.  W ramach Programu, obok projektu KIK/74, Wojewoda Podlaski realizował także projekt KIK/20 Wkład w poprawę przepustowości i kontroli kolejowego przejścia granicznego w Siemianówce – projekt zakończony został 30.06.2014 r. Całkowity koszt kwalifikowalny wyniósł 17.427.243,97zł , przy czym 85% to dofinasowanie w ramach Programu.

***

Drogowe przejście graniczne Połowce – Pieszczatka funkcjonuje od 6 grudnia 1993 roku. Do 20 grudnia 2007 roku odprawy celno – paszportowe odbywały się po stronie Republiki Białoruś. Po wejściu Polski do Strefy Schengen odprawy służb granicznych i celnych RP przeniesione zostały na stronę polską. Po stronie polskiej od 21 grudnia 2007 roku stworzona została tymczasowa infrastruktura, umożliwiająca prowadzenie odpraw polskim służbom granicznym. 

1 kwietnia 2015 roku na drogowym przejściu granicznym w Połowcach rozpoczęto odprawy w ruchu rozszerzonym, nastąpiła zmiana statusu przejścia granicznego z bilateralnego – osobowego na międzynarodowe.

Katarzyna Miszczuk

w tekście wykorzystano materiały Podlaskiego Urzędu Wojewodzkiego i Urzędu Marszałkowskiego

fot. www.wrotapodlasia.pl

konferencja

konferencja

Konferencja

konferencja

konferencja