-Przemoc seksualna wobec dziecka jest przestępstwem, dlatego obowiązkiem każdego nauczyciela jest zgłoszenie podejrzenia zaistnienia takiego czynu organom ścigania - podkreśliła minister edukacji narodowej Katarzyna Hall podczas dzisiejszej (13 maja) konferencji, inaugurującej II edycję Kampanii „Zły dotyk", zorganizowanej w Warszawie przez Fundację Dzieci Niczyje i Rzecznika Praw Dziecka.
Kampania „Zły dotyk" kładzie nacisk nie tylko na społeczną świadomość problemu, ale także na ochronę dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym. Celem akcji jest pokazanie, jak chronić dziecko przed „złym dotykiem" i jak mu pomóc, kiedy okaże się, że już tego doświadczyło. Informacje adresowane są do rodziców i opiekunów dzieci, ale największą rolę mają do odegrania profesjonaliści (nauczyciele, lekarze czy terapeuci), którzy muszą wiedzieć, jak rozpoznawać problem i na niego reagować.
- Nauczyciel może zauważyć, że dziecko, które uczy, mogło być ofiarą tego typu przemocy. Powinien mieć wiedzę, jak chronić dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym, jak interweniować i jak wspierać skrzywdzone dziecko - dodała minister Katarzyna Hall.
W ramach akcji Fundacja przygotowała także o materiały informacyjne dla dzieci, rodziców i specjalistów. Wydany został poradnik dla rodziców i profesjonalistów „Jak chronić dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym?" oraz poradnik dla pedagogów, nauczycieli i opiekunów dziecka „Pomoc dzieciom wykorzystywanym seksualnie". Będą one szeroko dystrybuowane w całej Polsce.
Kampania „Zły dotyk" została reaktywowana przez Fundację Dzieci Niczyje we współpracy z Rzecznikiem Praw Dziecka po ośmiu latach przerwy. Uruchomiony już został portal www.zlydotyk.pl, na którym można znaleźć wiele informacji o problemie. Kampania potrwa do końca tego roku.
Źródło: www.men.gov.pl