TYDZIEŃ BIBLIOTEK 8 -15 MAJA 2017 R. pod hasłem: „BIBLIOTEKA – OCZYWIŚCIE!” Relacja

zajęcia w ramach Tygodnia BibliotekJuż po raz czternasty z inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w dniach 8 - 15 maja 2017 r. Miejska Biblioteka Publiczna im. dr Tadeusza Rakowieckiego włączyła się w obchody ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.

Biblioteka wpisuje się działaniami w lokalny pejzaż kulturowy, stara się  zaspokajać różnorodne potrzeby mieszkańców. Jest otwartą i  przyjazną przestrzenią publiczną dla mieszkańców w każdym wieku, jednym słowem – BIBLIOTEKA OCZYWIŚCIE!

 

Wystawy towarzyszące obchodom Tygodnia Bibliotek

 

 

5 maja 2017 r. (piątek)

Inauguracja Tygodnia Bibliotek – promocja książki „Nasza mowa, zbiór znaczeń gwary Podlasia: dawne życie, przedmioty, obyczaje, obrzędy” i spotkanie autorskie z Mirosławem Awksentiukiem i Mirosławem Chilimoniukiem. Publikacja w formie słownika jest niebywale cenną pozycją dla wielu hajnowian, zawiera zanikającą już gwarę naszych przodków. Spotkanie autorskie odbyło się niczym „pokudiele”. O poszukiwaniach i swojej badawczej pracy mówili autorzy, nie ukrywali radości hajnowianie, składając autorom  gratulacje. Hajnowski malarz i bard Piotr Gagan, lirycznymi balladami przy akompaniamencie gitary,  porwał wszystkich do śpiewu. Nastroju dopełniała degustacja swojskiego chleba, ogórków kiszonych, słoninki i smalczyku, którą ufundowali gościom uroczystości autorzy promowanej książki.

8 maja 2017 r. (poniedziałek)

„Książka moim przyjacielem” – zajęcia literackie połączone z prezentacją książek i czytaniem tekstów literackich dla grup przedszkolnych  - Przedszkole Nr 5.

„Zaproszenie do biblioteki” – adresowane do dzieci i ich rodziców podczas Przedszkolnego Konkursu Recytatorskiego „Kocham, lubię, szanuję, nie śmiecę tylko recytuję” w Przedszkolu Samorządowym Nr 3.

9 maja 2017 r. (wtorek)

„Kocham cię książko” – międzyszkolny quiz literacko-muzyczny inspirowany popularnym teleturniejem „Kocham Cię Polsko”. Uczniowie klas III c ze Szkoły Podstawowej Nr 5 i II d ze Szkoły Podstawowej Nr 6 rywalizowali, a przy okazji świetnie się bawili, w naszym quizie sprawdzającym wiedzę o książce i literaturze. Była to niecodzienna forma zajęć edukacyjnych, doskonale sprawdzająca się w pracy z dziećmi i młodzieżą.

Wernisaż wystawy „Ksiądz Mitrat Antoni Dziewiatowski w 100. rocznicę urodzin” w Soborze Św. Trójcy zgromadził księży parafii prawosławnej, media i licznych mieszkańców miasta. Uroczystego otwarcia wystawy dokonała pani Joanna Kiryluk – prezes Stowarzyszenia Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. O wartościach muzyki cerkiewnej wypowiadał się Ks. Busłowski, a Ks. Marek Jurczuk nawiązał do historii festiwalu i sylwetki ks. Antoniego Dziewiatowskiego. Dyrektor Biblioteki Alla Gryc przedstawiła sylwetkę Ks. Antoniego Dziewiatowskiego i praktykowane przez bibliotekę formy popularyzacji sylwetki tego niezwykłego proboszcza, budowniczego wielu świątyń, który pozostawił po sobie w Hajnówce niezwykłą budowlę - Sobór św. Trójcy.  Z radością i wzruszeniem przyjęliśmy w Bibliotece pana Michała Dziewiatowskiego, wnuka Ks. Antoniego, który przybył do Polski i Hajnówki na festiwal.

10 maja 2017 r. (środa)

Światowy Dzień Książki – doniosłe uroczystości zorganizowane z okazji Dnia Bibliotekarza w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku zapisały się w historii naszej biblioteki. Trzy hajnowskie bibliotekarki zgłoszone do konkursu otrzymały nominacją na Bibliotekarza Roku Województwa Podlaskiego. Starszy Kustosz mgr Alicja Karczewska – pracownik działu opracowania, administrator lokalny Systemu MAK+, Starszy Kustosz mgr Agnieszka Kazberuk – kierownik Czytelni dla Dorosłych i Czytelni dla Dzieci, Starszy Kustosz mgr Joanna Kisielewicz – kierownik Wypożyczalni dla Dorosłych i Wypożyczalni dla Dzieci, moderator Dyskusyjnego Klubu Książki.

„Te co skaczą i kumkają, ochrony się domagają” – blok zajęć edukacyjnych dr Hanny Schmidt - pracownika naukowego Ośrodka Edukacji Przyrodniczej Białowieskiego Parku Narodowego. Zrealizowano zajęcia dla trzech grup. Pani Hanna Schmidt w niezwykle profesjonalny sposób, dostosowany do wieku odbiorców, opowiadała o życiu, potrzebach i obyczajach żab. Mówiła o konieczności ich ochrony, w umiejętny sposób podkreślając piękno i istotę ich istnienia w naszym środowisku. Dzieci układały puzzle, odkrywając i poznając różnorodne gatunki płazów. Były zagadki, możliwość zadawania pytań, na które cierpliwie i z uśmiechem odpowiadała dr Hanna Schmidt. Każde zajęcia kończyło zwiedzenie wystawy i oddanie głosu na wybraną pracę konkursową. Bibliotekarze i wolontariusze biblioteczni przygotowali wszystkim uczestnikom warsztatów zakładki do książek – zielone żabki na wstążce z logo naszej Biblioteki.

„Te co skaczą i kumkają, ochrony się domagają” - plebiscyt na najlepszą pracę konkursową.

Uczestnicy zajęć edukacyjnych, uczestnicy wycieczek do biblioteki i zwiedzający wystawę mieszkańcy miasta, brali udział w plebiscycie na najlepszą pracę konkursową. Wystawę zwiedzili i swoje głosy oddali miedzy innymi podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Hajnówce.

 

11 maja 2017 r. (czwartek) 

Dyktando o tytuł Mistrza Ortografii – Hajnówka 2017.

„Bieży Jerzy z Białowieży i nie wierzy, ze Biblioteka w Hajnówce wiedzę szerzy” pod promującym działalność biblioteki tytułem odbyło się dyktando o tytuł Mistrza Ortografii. Celem dyktanda była edukacja historyczna młodzieży szkolnej. Treść dyktanda przemycała subtelną dawkę historii naszego miasta. W dyktandzie o tytuł Mistrza Ortografii wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół Nr 4 (gimnazjaliści i licealiści),dyktandem objęci będą uczniowie wszystkich hajnowskich szkół. Komisja konkursowa wyłoni Mistrza Ortografii z każdej szkoły, a ich uhonorowanie szkolnych mistrzów ortografii odbędzie się przy okazji zakończenia roku szkolnego.

„Puszcza Białowieska naszym skarbem” - inscenizacja w wykonaniu uczniów klasy II a Szkoły Podstawowej Nr 6 w Hajnówce. Program, scenariusz i oprawę artystyczną spektaklu przygotowała mgr Grażyna Pawluczuk koordynator projektu „Z żuberkiem Pompikiem w świecie przyrody”. Stroje dzieci wykonali ich  rodzice według własnych pomysłów, które w połączeniu z  donośną recytacją, dykcją i gestykulacją dzieci skupiały uwagę najmłodszych widzów, uczestników uroczystości. Spektakl w wykonaniu dzieci był doskonałą lekcją przyrody i atrakcyjną formą promocji książki i biblioteki.

„Kufer książek – czy tu, czy tam - czytaj” – akcja promocji czytelnictwa i biblioteki na oddziałach szpitalnych SP ZOZ. Pod symboliczną nazwą „Kufer Książek” kryją się książki pochodzące z darów czytelników, autorów i wydawców. Gromadzeniem i doborem książek przeznaczonych dla pacjentów przebywających na oddziałach szpitalnych zajmują się bibliotekarze Wypożyczalni dla Dorosłych. Priorytetowym celem akcji jest rozwijanie zainteresowań czytelniczych i promocja książek wśród osób hospitalizowanych w SP ZOZ. Książki są opieczętowane dużą pieczęcią z logo biblioteki i hasłem „Czy tu, Czy tam - czytaj”. Na oddziałach szpitalnych są wyznaczone miejsca, a książki może brać każdy, kto chce i kiedy chce, bez obowiązku informacji o wypożyczeniu, jakiejkolwiek rejestracji i obowiązku zwrotu. W ramach Tygodnia Bibliotek książki trafiły na cztery oddziały SP ZOZ: chirurgiczny, położniczy, rehabilitacyjny i zakaźny.

12 maja 2017 r. (piątek) 

Spotkanie autorskie z Agnieszką Frączek – Spotkanie z lubianą przez dzieci poetką odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Gośćmi spotkania były dzieci z hajnowskich szkół podstawowych. Spotkanie zrealizowano  dzięki uprzejmości Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, uczestniczyli w nim  instruktorzy Książnicy, pani Małgorzata Rokicka - Szymańska i pan Hubert Piętka – koordynatorzy DKK Okręgu Podlaskiego.

Spotkanie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich – Tydzień Bibliotek był okazją do wzajemnych życzeń i wymiany doświadczeń bibliotekarzy. Wizytę Przewodniczącej Zarządu Oddziału Podlaskiego i koordynatora DKK Okręgu Podlaskiego przyjęliśmy z radością i honorem. Pani Małgorzata Rokicka-Szymańska bardzo efektywnie i intensywnie przewodniczy podlaskiemu stowarzyszeniu już kolejną kadencję. Niezwykle zaangażowana, organizuje zjazdy, wycieczki, szkolenia, seminaria, integrując środowisko bibliotekarzy. Przewodnicząca przygotowuje wybory Zarządu Oddziału Podlaskiego, zaplanowane na 16 czerwca b. r. w siedzibie Książnicy Podlaskiej. W przededniu Tygodnia Bibliotek gościem Powiatu Hajnowskiego był prezes Polskiego Związku Bibliotek pan Jan Krajewski, który przybył w sprawie podejmowanej próby łączenia GOK-u z Biblioteką Gminną w Narwi. MBP w Hajnówce w ramach zadań Biblioteki Powiatowej podjęła próbę pomocy Bibliotece Gminnej.

Biblioteka – oczywiście! Prezentacja wydawnictw Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Tadeusza Rakowieckiego dla gości z Estonii, partnerskiego miasta Hajnówki. Wymiana doświadczeń w zakresie działalności bibliotek i promocji czytelnictwa z przedstawicielami samorządu Suure-Jaani i miejscowości Vastemõisa, położonej w gminie Suure-Jaani. Pani Merle Rang przedstawiła problemy swojej biblioteki i realizowane przez nich formy prac oświatowych promujących książkę i bibliotekę. Podkreślała spadek zainteresowania książką tradycyjną na rzecz wszechobecnego Internetu.

15 maja 2017 r. (poniedziałek)

Zajęcia literacko – teatralne z wykorzystaniem papierowego Teatrzyku Kamishibai - dzieci z Niepublicznego Przedszkola im. św. św. Cyryla i Metodego w Hajnówce

Legenda Hajnówki - Środowiskowy Dom Samopomocy

Podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych, w trakcie których przedstawiliśmy im legendę Hajnówki, opowiedzieliśmy najciekawsze fakty z historii miasta i regionu oraz zaprezentowaliśmy sylwetki: naszego patrona dr. Tadeusza Rakowieckiego i hajnowskich malarzy. Drugą część zajęć stanowiła prezentacja książek o Hajnówce, które z zainteresowaniem przeglądali nasi goście, zadając pytania i dzieląc się swoimi spostrzeżeniami i wspomnieniami. Spotkanie zakończyliśmy wspólną grą podsumowującą i sprawdzającą wiedzę zdobytą podczas zajęć.

16 maja 2017 r. (wtorek)

Zajęcia literacko – teatralne z wykorzystaniem papierowego Teatrzyku Kamishibai - dzieci  z niepublicznego Przedszkola Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi

Promocja książki Sławomira Mojsiuszko „Nie ma powietrza (między nami)”. Sławomir Mojsiuszko – autor, którego niewątpliwie warto poznać. Książka - "Nie ma powietrza (między nami)" jest jego debiutem literackim; jest opowieścią o miłości i wokół miłości. Jak mówi autor - o tym co przed i po. Uwagę zwraca podpis pod tekstem - Hrabia Gagarin. Książka jest dostępna w zbiorach biblioteki, zapraszamy do jej lektury.

Akcje towarzyszące tegorocznemu Tygodniowi Bibliotek:

Majowa amnestia dlaCzytelników – dłużników!!!

Zestawienia bibliograficzne do referatów, prac licencjackich i magisterskich na życzenie czytelnika!!!

Bookcrossing – Przeczytaj książkę i przekaż ją innym!!!

 

Wszystkim czytelnikom, gościom bibliotecznych spotkań i uroczystości, partnerom wspólnych przedsięwzięć,

składamy najserdeczniejsze podziękowania.

 

Dyrektor i zespół pracowników

Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce.

Fot. Chmielińska - Jamroz Marta, Gryc Alla, Kazberuk Agnieszka, Niewiadomska Marzena, Rygorowicz Natalia, Zarembska Elżbieta.

zajęcia w ramach Tygodnia Bibliotek

zajęcia w ramach Tygodnia Bibliotek

zajęcia w ramach Tygodnia Bibliotek

zajęcia w ramach Tygodnia Bibliotek

zajęcia w ramach Tygodnia Bibliotek

21_4.jpg

zajęcia w ramach Tygodnia Bibliotek

zajęcia w ramach Tygodnia Bibliotek

zajęcia w ramach Tygodnia Bibliotek

zajęcia w ramach Tygodnia Bibliotek

zajęcia w ramach Tygodnia Bibliotek

zajęcia w ramach Tygodnia Bibliotek

zajęcia w ramach Tygodnia Bibliotek

zajęcia w ramach Tygodnia Bibliotek

zajęcia w ramach Tygodnia Bibliotek

zajęcia w ramach Tygodnia Bibliotek

39_0.jpg

zajęcia w ramach Tygodnia Bibliotek

zajęcia w ramach Tygodnia Bibliotek

zajęcia w ramach Tygodnia Bibliotek

zajęcia w ramach Tygodnia Bibliotek

zajęcia w ramach Tygodnia Bibliotek

zajęcia w ramach Tygodnia Bibliotek

zajęcia w ramach Tygodnia Bibliotek

zajęcia w ramach Tygodnia Bibliotek

zajęcia w ramach Tygodnia Bibliotek

zajęcia w ramach Tygodnia Bibliotek