Pierwszego grudnia przypada Światowy Dzień AIDS przypominający o ciągle aktualnym i dotyczącym wszystkich problemie HIV/AIDS. Ponadto 17 listopada ruszyła kampania edukacyjna Krajowego Centrum ds. AIDS „Mam czas rozmawiać (#mamczasrozmawiac)” promująca dialog międzypokoleniowy o zdrowiu, a zwłaszcza o tematach trudnych, takich jak choroby przenoszone drogą płciową, w tym HIV. Tego samego dnia rozpoczął się też Europejski Tydzień Testowania na HIV.
Co roku odnotowujemy w Polsce około 1200 nowych zakażeń HIV. Codziennie o zakażeniu dowiadują się średnio 3 osoby. Jedna trzecia z nich to ludzie młodzi ok. 30 r.ż., ale wzrasta też liczba osób 50+, u których wykrywane jest zakażenie. W 2016 r. w tej grupie wiekowej rozpoznano 94 zakażenia, a do lipca 2017 r. aż 57. Czy możemy ograniczyć rozprzestrzenianie się HIV? Zdaniem ekspertów z Krajowego Biura ds. AIDS – tak.
W Polsce od początku epidemii HIV w 1985 roku do 31 lipca b.r. wykryto 22038 zakażeń wirusem HIV, 3506 osób zachorowało na AIDS, a 1374 zmarło z powodu AIDS. Liczba niezdiagnozowanych może być znacznie wyższa. Według badań przeprowadzonych przez Niezależny Instytut Badan Rynkowych IPSOS dla Krajowego Centrum ds. AIDS, niemal 40% aktywnych seksualnie, miało kontakty płciowe bez zabezpieczenia i po spożyciu alkoholu, a co piąta – a osobą o nieznanej przeszłości seksualnej (także bez zabezpieczenia). Z cytowanych badań wynika jasno, ze nie unikamy ryzykownych zachowań i jednocześnie nie umiemy rozmawiać o wiążącym się z nimi ryzyku oraz sposobach jego ograniczania. Psychologowie od dawna alarmują: nie poruszamy trudnych tematów podczas rozmów z bliskimi osobami, informacje czerpiemy z mało wiarygodnych forów internetowych, a poglądy opieramy na stereotypach.
Kampania „Mam czas rozmawiać (#mamczasrozmawiac)” powstała, by stać się inspiracją do dialogu międzypokoleniowego. Rozmowa o zdrowiu z rodzicami, dziadkami, dziećmi czy wnukami może przynieść korzyści edukacyjne wszystkim – zarówno młodszym, jak i starszym. Zwłaszcza, kiedy za dobrymi chęciami idzie rzetelna wiedza. Jeśli matka podejmie z córką dialog o bezpiecznych zachowaniach, a syn przestrzeże wyjeżdżającego do sanatorium ojca, że wiek nie chroni przed chorobami przenoszonymi droga płciową, być może uda się ograniczyć liczbę zakażeń w populacji. To podstawowe założenie i zarazem cel kampanii” mówi Anna Marzec-Bogusławska dyrektor Krajowego Biura ds. AIDS.
HIV nie wybiera, warto więc znaleźć czas na rozmowę z kimś, kto poradzi, jak się przed nim chronić. A jeśli doszło już do ryzykownego zachowania, gdzie i kiedy zrobić test. Można go wykonać anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania. Punkty konsultacyjno-diagnostyczne (PKD), które pracują przez cały rok, w czasie Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV, od 17 do 24 listopada, są czynne dłużej. Ich adresy oraz godziny otwarcia dostępne są na stronie http://aids.gov.pl/pkd. To ważne bo w Polsce badamy się nadal zbyt rzadko. Z cytowanych przedtem badań wynika, że jedynie 5% populacji dorosłej przebadało się pod kątem HIV, a 4% wykonywało jakiekolwiek badania w kierunku zakażeń przenoszonych drogą płciową.
W naszym kraju w roku 2016 w punktach konsultacyjno-diagnostycznych wykonano około 31 tysięcy testów w kierunku HIV. W ciągu pierwszych 6 miesięcy 2017 roku wykonano około 17 tysięcy badań. W minionym roku, tylko w samych PKD wykryto 444 zakażenia, w bieżącym już 409.
Grupą docelową niniejszej kampanii są osoby w różnym wieku i z różnymi doświadczeniami życiowymi, których zakażenie HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową może także dotyczyć.
Kampania będzie trwała do czerwca 2018 roku.
Państwowy powiatowy
Inspektor Sanitarny w Hajnówce
Irena Dymińska
Załącznik: