Stowarzyszenie ,,SANTA'' Obrona Puszczy Białowieskiej w Zwodzieckich

Stowarzyszenie ,,SANTA'' Obrona Puszczy Białowieskiej w Zwodzieckich

Data rejestracji:19.05.2011

Adres: 17-200 Hajnówka, Zwodzieckie 8

Osoby kierujące organizacją:

Prezes – Walenty Wasiluk

Wiceprezes – Michał Filianowicz

 

Forma prawna: Stowarzyszenie

Formy i cele działania:

1. Działania na rzecz ekologii i ochrony dóbr dziedzictwa przyrodniczego, tj.:

A) Działanie te powinny być według logicznego rozumowania oparte o obowiązujące na świecie standardy, uwzględniając konieczności i uregulowania gospodarcze człowieka w przypadku zagrożenia utrzymywania trwałości lasu. Ochrona czynna ze zjawiskami niszczącymi lub degradującymi takimi jak: choroby lasu, szkodniki drzewostanu i innymi zjawiskami szkodliwymi dla ekologii i przyrody, szybkiego reagowania na klęski żywiołowe takie jak: wiatrołomy i śniegołomy.

B) Szybko reagować na drzewostan zaatakowany chorobami lub zmarłe po wiatrołomach i śniegołomach w lasach gospodarczych, rezerwatach i parku narodowym (oprócz rezerwatu ścisłego). Drzewostan powinno się szybko usunąć z puszcz, aby nie rozpowszechniały go choroby i szkodniki.

C) Logiczne pozastawiana ilość szkodników i chorób lasu dla ekologii i przyrody

D) Podejmować czynne działania przeciwko niektórym organizacjom i stowarzyszeniom działającym na pogorszenie stanu Puszczy Białowieskiej, gdyż ochrona bierna doprowadzi do pogorszenia się stanu lasu a potem do unicestwienia Puszczy Białowieskiej.

2) Działanie na rzecz ochrony zabytków i dziedzictwa regionu tj.:

A) Odnajdywanie, inwentaryzowanie, oznaczanie w terenie wszelkie obiekty związane z historią regionu (stare cmentarze, kurhany, świątynie), także te, które istnieją tylko w przekazach ustnych sprzed 800 – 1200 lat.

B) Udokumentować historie tego regionu i powiązać wydarzenia historyczne z konkretnym miejscem w Puszczy Białowieskiej lub okolicy.

C) Zinwentaryzować i opisać miejscowości opuszczone przez ludzi na skutek różnych działań (wojny, polityka władz, ekonomia)

D) Oznaczyć i opisać dawne osady przemysłowe.

3) Propagowanie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji regionu tj.:

A) Inwentaryzacja, a potem renowacja obiektów sakralnych (przydrożne kapliczki, krzyże, kamienie rytualne, itp.)

 

 

Zasięg działań: Obszar Rzeczypospolitej Polskiej i zagranica

 

 

Powrót do: Mapa aktywności”  organizacji pozarządowych wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego,  nad którymi nadzór sprawuje Starosta