30.04.2015 roku mieliśmy przyjemność gościć pana Stanisława Poczobuta-Odlanickiego, znanego polskiego działacza na Grodzieńszczyźnie, zaangażowanego w popularyzację tematyki kresowej w Polsce i na Białorusi.
Pan Stanisław jest również autorem wielu poczytnych książek: „Szlakiem Elizy Orzeszkowej i jej bohaterów – wiek później” (2006), „Opowiadania Polaka na Kresach” (2006), „Wędrówki po Grodzieńszczyźnie” (2011). Spotkanie odbyło się dzięki uprzejmości Książnicy Podlaskiej w Białymstoku, która w ten sposób chciała wyróżnić naszą bibliotekę za jej aktywny i wieloletni udział w ogólnopolskiej akcji Dyskusyjnych Klubów Książki.
Na spotkanie przybyła młodzież z hajnowskich szkół średnich, dla których Kresy i ich historia są tematem ciągle mało znanym. Pan Stanisław Poczobut-Odlanicki, z charakterystyczną dla ludzi Kresów szczerością, opowiedział o swoim pochodzeniu i rodzinnych koligacjach, jest bowiem antenatem Marcina Poczobuta-Odlanickiego, polskiego astronoma, matematyka i poety, który przebywał na dworze króla Augusta Poniatowskiego.
Swój całkiem pokaźny dorobek literacki zaprezentował młodzieży w trakcie spotkania, była to doskonała lekcja historii, tradycji i literatury pogranicza. Pan Stanisław jest też czynnym i aktywnym działaczem i przewodnikiem po Grodzieńszczyźnie, przygotowany specjalnie na to spotkanie filmik z cyklu „Nad Niemnem” zaprezentował część jego działań popularyzujących Kresy. Ciekawostki i anegdoty dotyczące zabytków Grodna, okraszone humorem pana Stanisława, wywołały uśmiech na twarzach młodzieży, która z niekłamanym zaciekawieniem słuchała jego wystąpienia. Opowiadał też o tym, jak żyje się dziś na Białorusi, z jakimi problemami borykają się jej mieszkańcy.
Spotkanie upłynęło w niezwykle sympatycznej atmosferze, wielką przyjemność gościowi sprawiła obecność pani profesor Janiny Grochowskiej, wieloletniej przyjaciółki, wielkiej pasjonatki Kresów.