Questing to edukacyjna zabawa terenowa polegająca na odkrywaniu dziedzictwa miejsca i tworzeniu nieoznakowanych szlaków, którymi można wędrować, kierując się informacjami zawartymi we wskazówkach tekstowych. Niestety tradycyjna forma tej gry jest dla naszych podopiecznych zbyt trudna. Osoby z autyzmem z powodu niezrozumienia relacji społecznych i trudności z komunikowaniem się z innymi osobami, potrzebują dostosowania reguł zabawy do ich indywidualnych możliwości.
Przygoda Questingowa dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną ze spektrum autyzmu to pierwsza tego typu impreza zorganizowana w powiecie hajnowskim. Projekt zakładał szereg innowacyjnych oddziaływań edukacyjnych. Większość osób z autyzmem jest niemówiąca, nie komunikuje się gestem, ma trudności ze wskazywaniem, naśladowaniem, spełnianiem poleceń. Dlatego wykorzystaliśmy alternatywne i wspomagające metody porozumiewania się za pomocą symboli PCS oraz zdjęć.
W ramach projektu odbyły się:
- Wycieczka do Muzeum i Ośrodka Kultury Białoruskiej w Hajnówce na wystawę pt. „Zanim chleb położono na stole” - maj 2016 r.
- Zajęcia ogrodnicze poświęcone sianiu zboża. Praktyczne wykonanie czynności związanych z przygotowaniem gleby i wysiewem zboża - maj 2016 r.
- Wycieczka autokarowa do Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Udział w pokazie pracy młyna wodnego i ręcznej obróbki ziarna - maj 2016 r.
- Wycieczka do piekarni w Hajnówce. Poznanie technologii wypieku chleba. Degustacja świeżego wypieku - czerwiec 2016 r.
- Zajęcia warsztatowe z udziałem uczniów i ich rodziców poświęcone pieczeniu chleba w pracowni gospodarstwa domowego w SOSW w Hajnówce. Pedagogizacja rodziców - dieta bezglutenowa i jej wpływ na zachowanie osoby z autyzmem. Uczniowie piekli różne rodzaje chleba. Wspólna degustacja pieczywa - czerwiec 2016 r.
- Zajęcia warsztatowe poświęcone praktycznej umiejętności mielenia zboża. Wykorzystanie różnych dostępnych sposobów mielenia zboża - wrzesień 2016 r.
28 września do wspólnej gry zaprosiliśmy placówki zajmujące się edukacją i terapią osób z autyzmem z terenu miasta Hajnówki: Przedszkole Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Hajnówce i Zespół Szkół Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Hajnówce.
Była to wędrówka z planami zdjęciowymi pięciu grup dzieci i młodzieży z autyzmem zakończona ogniskiem integracyjnym przy Domu Działkowca.
Dziękujemy za wspólną zabawę!
Projekt realizowany w okresie 1 V 2016r. - 31 X 2016r., finansowany przez Burmistrza Miasta Hajnówka
______________________________________________________________________
Projekt "Przygoda questingowa" to nie jedyne przedsięwzięcie realizowane przez Specjalny Ośrodek Szkolno -Wychowawczy. Placówka zrealizowala także projekt "Spędźmy razem trochę czasu" - w ramach tego uczniowie wraz z rodzicami uczestniczyli m.in. w zajęciach z dogoterpaii, bakjoterpaii, zajęciach artterapeutycznych, zajęciach terapii tańcem. Bogaty program zajęć służył kształtowaniu wyobraźni, ćwiczeniach koncentracji uwagi, rozumieniu emocji, poprawie koordynacji ruchowej, ale przede wszystkim - umiejętności budowy relacji z drugim człowiekiem. Podsumowania realizacji projektu dokonano w trakcie III Międzynarodowego Forum Opiekunów i Terapeutów Osób Niepełnosprawnych, które miało miejsce w dniach 01-02 grudnia br. Organizatorem forum był Specjalny Ośrodek Szklono -Wychowawczy, głównym celem organizacji III Forum było popularyzowanie wiedzy na temat agresji–jej przyczyn, objawów, sposobów zapobiegania i terapii. Uczestnicy III Forum wysłuchali pouczających wykładów, otrzymali wskazówki, które pomogą wypracować nowe podejście do rozwoju i zachowań osób niepełnosprawnych intelektualnie prezentujących zachowania trudne. Jednym z prelegentów był Frank Weitzenbürger-koordynator ds. doradztwa w zakresie kształcenia w Ewangelickim Ośrodku Wsparcia Młodzieży i Opieki w Berlinie. Forum zostało zrealizowane pod patronatem Podlaskiego Kuratora Oświaty, współfinansowane przez Fundację Współpracy Polsko - Niemieckiej. SOSW w Hajnówce zapowiada realizację kolejnych przedsięwzięć.
źródło: SOSW w Hajnówce, Katarzyna Miszczuk