Człowiek od wieków związany jest ze światem zwierząt. Z jednej strony czerpie z niego zaspakajając swoje różnorodne potrzeby, z drugiej zaś zmaga się z nim szukając miejsca dla siebie.
Życie w bliskości dzikich zwierząt pozostawiło ślady w przekazach ludowych, budując zbiorowe wyobrażenia i stereotypy. W ten sposób lis stał się synonimem człowieka przebiegłego, a żubra, czy tura utożsamiano z potęgą natury.
Rozwój cywilizacji sprawił, że odsunęliśmy się od zwierząt a wiedza na temat ich behawioru stała się domeną naukowców.
Już po raz trzeci na Zamiejscowym Wydziale Leśnym PB w Hajnówce odbędzie się seminarium naukowe łączące specjalistów z zakresu nauk przyrodniczych i humanistycznych.
Dwie poprzednie edycje z lat 2015 i 2016, przypominały o złożonych losach mieszkańców Puszczy Białowieskiej i samego lasu w burzliwym okresie II wojny światowej.
Organizatorzy kolejnego spotkania, zaplanowanego na 15 marca (środa) 2017 roku, proponują podjąć temat relacji ludzi z dzikimi zwierzętami, które pozostawiły trwały ślad w kulturze. Naszym celem jest skonfrontowanie zwyczajowego obrazu dzikich zwierząt z wiedzą naukową na ich temat.
Uczestnikami seminarium będą studenci Zamiejscowego Wydziału Leśnego Politechniki Białostockiej w Hajnówce i pracownicy Wydziału oraz zaproszeni goście (Nadleśnictwo Hajnówka, N. Białowieża, N. Browsk, przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, burmistrz Hajnówki, Starosta powiatowy, kapelani, przedstawiciele Uniwersytetu Trzeciego Wieku, dyrektorzy szkół w Hajnówce i Białowieży i może także nieliczni uczniowie).
Program seminarium „Zwierzęta w naturze i kulturze”
15. 03. 2017 w Zamiejscowym Wydziale Leśnym Politechniki Białostockiej w Hajnówce ul. J. Piłsudskiego 8, 17-200 Hajnówka
Tematy referatów:
- Zachowania stadne i indywidualne żubrów żyjących na wolności (dr Katarzyna Daleszczyk, Białowieski Park Narodowy.
- Lis i borsuk – nieznane aspekty zachowania w naturze (dr inż. Sebastian Juszko, Zamiejscowy Wydział Leśny Politechniki Białostockiej w Hajnówce).
- Wilk – drapieżca, czy ofiara. (dr Tomasz Borowik).
- Zwierzęta w bajkach podlaskich (dr Ewa Pirożnikow, Zamiejscowy Wydział Leśny Politechniki Białostockiej w Hajnówce).
- Dzikie zwierzęta w bajkach i podaniach litewskich (mgr Bogusław Kosel, Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku).
- Charaktery zwierząt w rosyjskich i syberyjskich bajkach (dr Viera Vinigorova).
- Obrazy dzikich zwierząt w kulturze polskiej (dr hab. inż. Sławomir Bakier prof. PB).