Świat zwierząt fascynował człowieka od wieków – jako ta tajemnicza, nieokiełznana, rządzona wyłącznie prawami natury sfera. I choć wraz z rozwojem nauki natura coraz szerzej otwierała swe podwoje przed człowiekiem, to do dziś budzi respekt – bo w świecie przyrody wciąż jesteśmy tylko gościem. Tymczasem zwierzęta zdominowały nie tylko naukę ale równie dobrze odnalazły się w kulturze.
Kulturze, która pozwala patrzeć na zwierzęta nie tylko poprzez pryzmat twardej, naukowej wiedzy, ale jakoś „inaczej”, tak jakby … ludzko? – bo czy znajdzie się wśród Czytelników osoba, której lis nie kojarzy się z chytrością? Albo lew z walecznością? To kultura przemyca do świata zwierząt ludzkie zachowania społeczne, nadaje zwierzętom ludzkie cechy charakteru – ot, choćby poprzez stereotypy. O relacjach człowieka ze zwierzętami, o punktach stycznych w sposobie patrzenia na świat zwierząt przez naukę i kulturę, o różnicach pomiędzy zwierzęciem ze świata nauki a jego kulturowym odpowiednikami opowiadali prelegenci w trakcie seminarium naukowego pt. „Zwierzęta w naturze i kulturze”. Seminarium odbyło się 15 marca br. w auli Zamiejscowego Wydziału Leśnego Politechniki Białostockiej w Hajnówce. To kolejna edycja – dwie poprzednie z lat 2015 i 2016 przypominały o burzliwych losach mieszkańców Puszczy Białowieskiej i samego lasu w okresie II wojny światowej. Prelegenci wygłosili ciekawe wykłady konfrontujące zwyczajowy obraz dzikich zwierząt z wiedzą naukową na ich temat. Uczestnicy dowiedzieli się jak wygląda relacja człowieka z wilkiem (mówił dr. Tomasz Borowik), poznali zachowania żubrów (przedstawiła dr Katarzyna Delaszczyk), lisów i borsuków (mówił dr inż. Sebastian Juszko). O obrazie zwierząt w bajkach podlaskich, litewskich i rosyjskich opowiadali kolejno – dr Ewa Pirożnikow, mgr Bogusław Kosel oraz dr Viera Vinigorova. Seminarium zwieńczył wykład o obrazach dzikich zwierząt w kulturze polskiej przedstawiony przez dr hab. inż. Sławomira Bakiera.
Wśród słuchaczy byli przedstawiciele samorządów – w tym Wicestarosta Jadwiga Dąbrowska, przedstawiciele nadleśnictw, BPN, Biblioteki Miejskiej w Hajnówce, Muzeum Rolnictwa im. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, studenci Politechniki, uczniowie Technikum Leśnego. Wszystkich uczestników na początku seminarium powitał Dziekan ZWL PB dr hab. inż. Sławomir Bakier. Miłym akcentem seminarium było wręczenie przez Prezesa Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich Oddział Podlaski Jerzego Ickiewicza pamiątkowych medali gratulacyjnych. Pamiątkowe medale otrzymali Dziekan ZWL PB dr hab. inż. Sławomir Bakier oraz Piotr Markiewicz – radny miasta Hajnówka, Przewodniczący Koła SIMP przy Zakładach Maszynowych HAMECH. Odznaczenia zostały przyznane z okazji 80-lecia powstania SIMP.
Katarzyna Miszczuk