Puszcza Białowieska od dawna przyciąga uwagę naukowców i turystów z całego świata urzekając swoim pięknem i bogactwem przyrodniczym. Oprócz walorów przyrodniczych, las ten kryje w sobie tajemnice historyczne. Przed niespełna osiemdziesięcioma laty lasy Puszczy Białowieskiej a także ludzie zamieszkujący osady i wsie puszczańskie doznali dotkliwych strat w czasie drugiej wojny światowej. Celem seminarium jest przypomnienie niezwykłych i tragicznych dziejów Puszczy Białowieskiej w latach 1939-1945.
Czas - 03.03.2016 godz. 1000
Miejsce: Zamiejscowy Wydział Leśny Politechniki Białostockiej w Hajnówce, ul. Piłsudskiego 8, aula (parter)
Program
Otwarcie konferencji i powitanie gości – dr hab. inż. Sławomir Bakier, prof. PB
Gospodarka leśna w Puszczy Białowieskiej okresie okupacji sowieckiej i niemieckiej – referat dr Czesław Okołów (Białowieski Park Narodowy)
Skutki wojen w lasach Puszczy Białowieskiej – referat dr Tomasz Samojlik (Instytut Biologii Ssaków PAN)
Partyzanci w Puszczy Białowieskiej w latach 1939-1945 – mgr Bogusław Kosel (Muzeum Pamięci Sybiru)
Obraz Puszczy Białowieskiej na fotografiach z okresu okupacji niemieckiej w czasie drugiej wojny światowej - referat mgr Ewa Moroz-Keczyńska i mgr inż. Andrzej Keczyński (Białowieski Park Narodowy)
Niemiecki program hodowli dzikich zwierząt w Puszczy Białowieskiej w okresie okupacji - referat prof. dr hab. Zygmunt Giżejewski (PAN, Popielno, Olsztyn)
Prezerwa kawowa
Wręczenie nagród zwycięzcom gry miejskiej „Hajnówki droga do miasta” – dr hab. inż. Sławomir Bakier, prof. PB
Jak powstawała książka Bogusław Kosel, Ewa Pirożnikow Od Puszczy do tajgi; Leśnicy wywiezieni z zachodniej części Puszczy Białowieskiej do ZSRS 10 II 1940 roku
Imprezy towarzyszące
Gra miejska „Hajnówki droga do miasta” (2.03.2016)
Wystawa „Hajnówka miasto drzewiarzy”.