Prace scaleniowe w Powiecie Hajnowskim

51,6 mln zł trafi do Powiatu Hajnowskiego w związku z realizacją projektów scaleniowych w powiecie hajnowskim. Pod względem ilości realizowanych projektów Samorząd Powiatu Hajnowskiego pozostaje liderem w województwie podlaskim.

Powiat Hajnowski realizuje projekty scalania gruntów wraz z zagospodarowaniem poscaleniowym w ramach działania „Inwestycje w środki trwałe”, poddziałania „Wsparcie na inwestycje związane z rozwojem, modernizacją i dostosowywaniem rolnictwa i leśnictwa” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Prace scaleniowe mają na celu:

Ponadto w ramach prowadzonego scalenia zostanie wytyczona i urządzona funkcjonalna sieć dróg dojazdowych, dostosowanych do współczesnych maszyn rolniczych, zapewniająca dostęp do drogi każdej działce powstałej w wyniku scalenia. Wydzielone zostaną grunty przeznaczone na cele infrastruktury technicznej i społecznej, bez procedury wywłaszczeniowej.

Bardzo ważnym elementem postępowania scaleniowego jest opracowanie, dla scalonych gruntów, dokumentacji geodezyjnej o aktualnie wymaganych parametrach technicznych.

Proces scalania gruntów obejmuje również prace związane z zagospodarowaniem poscaleniowym, w ramach których, w celu poprawy stanu technicznego, dokonana zostanie modernizacja dróg wraz z elementami infrastruktury drogowej, tj. rowami, zjazdami i przepustami drogowymi.

Choć na papierze opis projektów scaleniowych można zmieścić w kilku zdaniach, to tematyka dotycząca scaleń nie należy do najłatwiejszych. Już sam proces kompletowania wniosku o dofinansowanie to duży wysiłek administracyjny, wymagający zaangażowania wielu stron. To wspólna praca sołtysów, wójtów oraz pracowników starostwa powiatowego. Aby powiat mógł aplikować o pozyskanie funduszy na scalenie gruntów, wnioski o wszczęcie postępowania scaleniowego powinni złożyć właściciele gruntów położonych na danym obiekcie. By móc w ogóle aplikować o fundusze, do każdego potencjalnego zainteresowanego procesem scalenia trzeba dotrzeć - stąd zbierający wnioski od mieszkańców i przygotowujący aplikację o dofinansowanie wykonują ogrom żmudnej i długotrwałej pracy administracyjnej. Dzięki zaangażowaniu wójtów i pomocy sołtysów do starostwa trafiły wnioski właścicieli gospodarstw rolnych, po czym można było przystąpić do przygotowywania i kompletowania wniosku o dofinansowanie danego projektu.

O tym, z jak trudną tematyką mamy do czynienia, świadczy zarówno okres realizacji projektu, który trwa 3 lata, poprzedzający go długi okres zbierania wniosków i  przygotowywania dokumentacji niezbędnej przy aplikowaniu o fundusze oraz złożony zakres prac, zarówno geodezyjnych w trakcie prowadzonego scalenia, jak i prac inwestycyjnych w ramach prowadzonego zagospodarowania poscaleniowego.  

Ale ciężka praca popłaca dzięki determinacji, zaangażowaniu i woli współpracy do powiatu hajnowskiego trafi  51 637 331,64 zł – to łączna wartość czterech projektów, jakie są realizowane w regionie.

Obecnie Powiat Hajnowski realizuje cztery projekty scaleniowe:

"Scalania gruntów są istotne z punktu widzenia gospodarki powiatu, zważywszy, że użytki rolne stanowią ok. 39 % jego powierzchni.  Scalenia wpływają na eliminacje niekorzystnego zjawiska, jakim jest duże rozdrobnienie użytków rolnych a które charakteryzuje nasz powiat. W wyniku zmniejszania liczby działek ewidencyjnych uzyskuje się poprawę efektywności gospodarowania poprzez zmniejszenie kosztów transportu oraz ułatwienie mechanizacji upraw polowych, jednocześnie zapewniając każdej z poscaleniowych działek ewidencyjnych dostęp do urządzeń infrastruktury technicznej" tłumaczy Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko.

Katarzyna Miszczuk

Marzena Ostpaczuk

Grafika tematyczna: