Podsumowaniu kilkuletnich działań na rzecz ochrony żubrów w ramach projektu "Kraina Żubra - ochrona żubra w Puszczy Białowieskiej" będzie służyć międzynarodowa konferencja naukowa. Rozpocznie się w czwartek (25.02) w Białowieży.
Jak poinformowała Agnieszka Niemczynowicz z Zakładu Badania Ssaków, do piątku (26.02) specjaliści będą między innymi dyskutować o rezultatach restytucji żubra, zagrożeniach dla tego gatunku, czy wpływie zimowego dokarmiania na ekologię żubra. Będzie też dyskusja o perspektywach kontynuacji projektu. Na sobotę (27.02) zaplanowano wycieczkę terenową.
"Krainę żubra" realizowano na terenie 11 gmin w północno-wschodniej części województwa podlaskiego przez ostatnie cztery lata. W ramach projektu powstały m.in. nowe paśniki dla tych zwierząt oraz wodopoje, wykaszano polany śródleśne, by poprawić warunki bytowania żubrom, pomagano również rolnikom w zabezpieczaniu upraw przed szkodami wyrządzanymi przez będące pod ochroną żubry.
W części naukowej projektu prowadzone były badania genetyczne żubrów, ich monitoring telemetryczny i satelitarny. Natomiast w części edukacyjnej "Krainy Żubra" przeprowadzane były konsultacje społeczne, mające na celu poprawę wizerunku żubra u mieszkańców.
Program "Kraina Żubra - ochrona żubra w Puszczy Białowieskiej" jest elementem zainicjowanego w 2004 roku szerszego projektu pod nazwą "Program Żubr", który obok działań przyrodniczych przewiduje także działania inwestycyjne, by zintegrować rozwój gospodarczy tej części województwa podlaskiego w oparciu o żubra, jako atrakcję przyrodniczą i turystyczną.
www.radio.bialystok.pl