Fundacja Muzyka Cerkiewna w Hajnówce
przy współpracy z Białowieskim Ośrodkiem Kultury, Oddziałem PTTK w Białowieży , Białowieskim Parkiem Narodowym zapraszają na
XIII Białowieskie Integracje Artystyczne „PERETOCZE 2015”
koncerty zespołów: polskich, białoruskich, żydowskich, cygańskich, tatarskich, niemieckich, litewskich, rosyjskich, ukraińskich.
24-25 lipca 2015, godzina 18.00
Amfiteatr w Białowieży
Dwudniowe Białowieskie Integracje Artystyczne „Peretocze” to impreza plenerowa, prezentująca wielokulturowość: kulturę narodów zamieszkujących Region całej Puszczy Białowieskiej obecnie i w dziejowej przeszłości. W programie występy zespołów, prezentujących kulturę: polską, białoruską, litewską, ukraińską-karpacką, rosyjską-staroobrzędowców, niemiecką, karaimską, żydowską i cygańską. Mieszkańcy Regionu oraz turyści będą mieli okazję podziwiać występy artystów z Polski oraz zagranicy. Tradycyjnie, zarówno koncerty piątkowe, jak i sobotnie, poprzedzi przejazd zespołów bryczkami po Białowieży.
Białowieskie Integracje Artystyczne „Peretocze” prezentują wartości duchowe terenu niezwykle zróżnicowanego pod względem kulturowym, wyznaniowym i narodowościowym. Południowo-wschodnia Białostocczyzna należy do jednego z najciekawszych obszarów w Polsce, na co z pewnością oddziałały wzajemne wpływy sąsiadujących ze sobą krajów. Wpływy te doskonale obrazuje tradycja muzyczna, będąca mozaiką różnych stylów i manier wykonawczych.
„Peretocze” jest symbolem otwartości, to białoruska nazwa wrót stodoły – przedtocza, miejsca spotykanego u wszystkich zamieszkałych tu narodów, w którym niegdyś kwitło życie kulturalne i towarzyskie, gdzie odbywały się wesela i zabawy wiejskie.
Prezentacja kultury wielu narodów jest niezwykle istotna, gdyż przybliża mieszkańcom historię ziemi, na której żyją i pobudza do refleksji na temat swoich korzeni. Świadomość własnej tożsamości pomaga także zrozumieć, dlaczego spotyka się takie, a nie inne nazwy miejscowości i uroczysk, z jakimi wydarzeniami związane są pozostałe tu żydowskie i niemieckie cmentarze, jak wyglądała kiedyś kultura tradycyjna.