„Papierowy teatrzyk Kamishibai” - nowa propozycja przygotowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. dr. T. Rakowieckiego w Hajnówce

„Papierowy teatrzyk Kamishibai” to nowa propozycja zajęć literacko – teatralnych przygotowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. dr. T. Rakowieckiego w Hajnówce. Oferta skierowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym i nawiązuje do wywodzącej się z Japonii techniki opowiadania, podczas której wykorzystuje się kartonowe plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą skrzynkę przypominającą parawan teatrzyków marionetkowych.

Kamishibai (jap. kami – papier, shibai – sztuka) to najprościej ujmując teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji. To pierwszy etap prowadzący dzieci do kontaktu ze sztuką teatralną, co więcej, pozwala rozwinąć w najmłodszych umiejętność słuchania ze skupieniem uwagi jedynie na ilustracjach, które utrzymane są w dosyć surowej i prostej stylistyce. Ten rodzaj przekazu, bez zbędnych ozdobników i bodźców rozpraszających uwagę, dociera nawet do małych dzieci, o czym przekonały się trzy- i czterolatki z Przedszkola Nr 5 z Oddziałami Żłobkowymi w Hajnówce.

3 listopada, składając kolejną już wizytę w przedszkolu, bibliotekarki z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. T. Rakowieckiego wprowadziły najmłodszych w tajemniczy świat teatrzyku Kamishibai. Słowem wstępu prowadzące spotkanie opowiedziały dzieciom o tej japońskiej tradycyjnej formie teatralnej, po czym przeszły do prezentacji sztuki „Kotka Milusia” na podstawie opowiadania Eleny Molissani. Krótka historia spotkania udomowionej kotki Milusi z małą myszką, w prosty sposób wprowadziła przedszkolaki w trudne zagadnienia wolności i samodzielności. Dzieci z niebywałym zaciekawieniem i skupieniem śledziły losy bohaterek opowieści, wpatrując się w zmieniające się karty teatrzyku Kamishibai wsłuchiwały się w historię czytaną przez bibliotekarkę.

Nowa propozycja zajęć spotkała się z ciepłym przyjęciem. Teatrzyk Kamishibai to ciekawa alternatywa dla tradycyjnej książki, co więcej, wprowadza dzieci w świat teatru i kultury wyższej. Jest również doskonałą okazją do poznania sztuki dalekiej Japonii, a obcowanie z adaptacją teatralną tekstów literackich z różnych kręgów kulturowych uczy dzieci tolerancji i otwartości na świat. Ilustracje kart pobudzają dziecięcą wyobraźnię, wyczulają najmłodszych na detale, kolory, kształty. Zachęcamy wszystkie przedszkolaki do skorzystania z nowej oferty Miejskiej Biblioteki Publicznej.

                                                                             Joanna Kisielewicz, Agnieszka Kazberuk

 

zajęcia

zajęcia

zajęcia

zajęcia