Komisja Europejska zaprasza do udziału w konsultacjach społecznych odnośnie programu wspierania mobilności „Twoja pierwsza praca z EURES-em” i wariantów przyszłych działań UE w dziedzinie mobilności młodych pracowników wewnątrz UE.
Celem konsultacji jest zapoznanie się z opiniami obywateli krajów EOG, zainteresowanych stron i ekspertów na temat znaczenia zawodowej mobilności wewnątrzunijnej oraz programu wspierania mobilności zawodowej „Twoja pierwsza praca z EURES-em” dla przeciwdziałania bezrobociu wśród młodzieży. Konsultacje mają też umożliwić zgromadzenie opinii dotyczących oceny ex post programu (tj. pod kątem jego przydatności, skuteczności, wydajności, spójności, komplementarności i wartości dodanej na poziomie UE, a także zrównoważonego charakteru, wpływu i organizacji programu oraz zarządzania nim) oraz ewentualnych zmian na przyszłość.
Do udziału w konsultacjach społecznych, które są dostępne w językach urzędowych UE, zapraszamy wszystkich obywateli i organizacje z Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), tj. z 28 krajów UE oraz Norwegii, Islandii i Liechtensteinu. W szczególności kierujemy zaproszenie do:
- zainteresowanych stron na poziomie UE/EOG: partnerów społecznych, organizacji młodzieżowych (jak np. Europejskie Forum Młodzieży), naukowców i środowisk akademickich oraz zespołów ekspertów;
- zainteresowanych stron na poziomie krajowym: ministerstw lub władz regionalnych odpowiedzialnych za zatrudnienie młodzieży, pracodawców (zwłaszcza MŚP), publicznych i prywatnych służb zatrudnienia (w tym sieci EURES i służb zajmujących się realizację programu „Twoja pierwsza praca z EURES-em”), krajowych partnerów społecznych, naukowców i środowisk akademickich oraz ośrodków analitycznych, instytucji zarządzających EFS i organów pośredniczących, krajowych organizacji młodzieżowych i organizacji pozarządowych (tj. członków Europejskiego Forum Młodzieży);
- osób prywatnych: młodzieży poniżej 35. roku życia;
innych zainteresowanych stron na poziomie UE/EOG lub krajowym: organizacji szkoleniowych, organizacji pozarządowych, miast i gmin, izb handlowych, organizacji pośredniczących zarządzających krajowymi lub finansowanymi ze środków unijnych programami lub systemami wspierania mobilności (np. agencji krajowych programu Erasmus+) i osób prywatnych.
Aby zapewnić uczciwość i przejrzystość procesu konsultacji, uwzględnione zostaną wyłącznie odpowiedzi otrzymane za pośrednictwem kwestionariusza internetowego i tylko one zostaną włączone do sprawozdania podsumowującego otrzymane odpowiedzi. Otrzymane odpowiedzi mogą zostać opublikowane w internecie, chyba że respondent zastrzeże, że informacje mają zostać potraktowane jako poufne. Więcej informacji na temat sposobu przetwarzania danych osobowych i treści odpowiedzi znajduje się w oświadczeniu o ochronie prywatności.
Dokument konsultacyjny dostępny jest na stronie: ec.europa.eu.
Źródło: © Unia Europejska, 1995-2016