Już za dwa tygodnie drukarnię opuści nowa pozycja bibliograficzna Starostwa Powiatowego w Hajnówce skierowana młodzieży pt. „Poradnik młodego miłośnika puszczy”.
Publikacja ma charakter edukacyjny – poradnik odkryje przed czytelnikiem sekrety Puszczy Białowieskiej, znane głównie przyrodnikom oraz pasjonatom historii i przyrody. Czy wiedzieliście, że historia ochrony puszczy sięga już 600 lat? A że pierwsza wzmianka o Białowieży została utrwalona w kronikach Jana Długosza przy okazji opisu polowania króla Władysława Jagiełły w 1409 roku? Te i wiele innych ciekawostek będzie można poznać przy lekturze poradnika. Publikacja krótko scharakteryzuje mieszkańców puszczy, przedstawi formy ochrony przyrody, rolę lasu w ekosystemie, zasady obowiązujące w lesie. Za sprawą bogatej szaty graficznej – czytelnie podpisanych fotografii, ciepłej kolorystyki, wplecionych w tekst główny kolorowych szablonów z ciekawostkami oraz ważnymi pojęciami – poradnik ten będzie miły dla oka. Pozycja trafi do bibliotek szkolnych z terenu powiatu hajnowskiego już w grudniu. Publikacja wpisuje się w koncepcję kształcenia i wychowywania młodych mieszkańców powiatu hajnowskiego w duchu poszanowania środowiska przyrodniczego poprzez poznanie – jest to jedno z wielu zadań, jakie postawiło przed sobą Starostwo Powiatowe w Hajnówce w trakcie realizacji projektu „Platforma współpracy na rzecz zrównoważonego rozwoju rejonu Puszczy Białowieskiej”. W ramach tego, w okresie V-X 2014 odbyły się zajęcia terenowe z edukacji ekologicznej na terenie Puszczy Białowieskiej. Udział w nich wzięło 690 uczniów z terenu powiatu hajnowskiego. Podczas warsztatów dzieci i młodzież pod okiem Wojciecha Antczaka z Ośrodka Edukacji Leśnej „Jagiellońskie” w Białowieży zdobywały wiedzę na temat flory i fauny Puszczy Białowieskiej, funkcji i roli lasu dla człowieka oraz zwierząt, zagrożeń dla terenów przyrodniczych, oddziaływania człowieka na przyrodę – przyrody na człowieka. Każdej ze szkół uczestniczących w zajęciach terenowych zostały przekazane materiały dydaktyczne pomocne przy prowadzeniu lekcji przyrody – były to zeszyty i plansze edukacyjne, tropy zwierząt, książki, podręczniki oraz lupy.
„Poradnik młodego miłośnika puszczy” to nie jedyna publikacja edukacyjna Starostwa – dostępna jest również Broszura edukacyjna będąca zbiorem krótkich informacji o Puszczy Białowieskiej oraz funkcjonowaniu człowieka w pobliżu obszarów chronionych.
Katarzyna Nikołajuk
Wydział Promocji i Rozwoju