Nabór na Lokalnych Inicjatorów Społeczeństwa Obywatelskiego (LISO)

Szanowni Państwo,

W związku z realizacją projektu „Dobry Klimat dla Powiatów” (DOKLIP) Instytut na rzecz Ekorozwoju z Warszawy ogłasza nabór na Lokalnych Inicjatorów Społeczeństwa Obywatelskiego (LISO).

Projekt „Dobry Klimat dla Powiatów” - laureat europejskiego programu LIFE+ jest realizowany we współpracy trzech znanych i cenionych instytucji: Instytut na rzecz Ekorozwoju, Związek Powiatów Polskich oraz Community Energy Plus z Wlk. Brytanii

Celem tego partnerskiego przedsięwzięcia jest aktywizowanie polskich samorządów do działań prowadzących do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych oraz służących lepszej adaptacji do zmian klimatu. Projekt jest nowatorskim przedsięwzięciem na skalę polską, a wypracowane w nim rezultaty staną się z pewnością dobrym przykładem działań dla samorządów i społeczności lokalnych. Realizacja projektu rozpoczęła się we wrześniu 2010r. i trwać będzie do sierpnia 2015r.

Obecnie projekt DOKLIP wkracza w fazę budowania sieci Lokalnych Inicjatorów Społeczeństwa Obywatelskiego (LISO). W związku z tym poszukujemy osób aktywnych, łatwo nawiązujących kontakty z ludźmi i zainteresowanych tematyką zmian klimatu.

OFERUJEMY

- udział w interesującym projekcie i współpracę z prężnymi i renomowanymi instytucjami – Instytutem na rzecz Ekorozwoju i Związkiem Powiatów Polskich;
- wynagrodzenie za pracę na rzecz projektu;
- bezpłatne dwudniowe szkolenie, poprzedzające badanie sondażowe, z zakresu:

- włączenie do społeczności internetowej LISO, która specjalnie zostanie utworzona na stronie internetowej www.chronmyklimat.pl. Członkowie społeczności otrzymują dostęp do wszystkich materiałów opracowanych w ramach projektu. Każdy LISO będzie posiadał własne konto pocztowe. Społeczność internetowa daje możliwość nawiązania nowych kontaktów z innymi LISO z całego kraju, wymiany doświadczeń, poszerzenia wiedzy i wsparcie eksperckie z zakresu zmian klimatu i jego ochrony.
- uczestniczenie w debatach i konferencjach;

ZADANIA LISO W PROJEKCIE
1. Przeprowadzenie badania sondażowego w obserwowanym powiecie
przeprowadzenie wywiadu kwestionariuszowego z 6 respondentami - reprezentantami władz, służby i liderów lokalnych, w zakresie ochrony klimatu i adaptacji do jego zmian, a także skali działań podejmowanych na rzecz ochrony klimatu przez dany powiat. Badanie będzie przeprowadzone 2- krotnie podczas trwania projektu (I tura w 2011 roku i II tura na przełomie 2014 i 2015 roku).

2. Sporządzenie dwóch raportów o stanie lokalnych przygotowań do zmian klimatu
opracowanie raportu otwarcia i raportu zamknięcia na podstawie przeprowadzonych wywiadów (opis powyżej) oraz zebranych informacji o obserwowanym powiecie.

3. Monitoring mediów lokalnych
śledzenie wydarzeń w obserwowanym powiecie związanych z ochroną klimatu w 3 wybranych tytułach prasy lokalnej i na stronnie www powiatu i przesłanie informacji o obecności treści związanych tematycznie z klimatem do InE raz na miesiąc.

4. Pomoc przy organizacji debat publicznych nt. ochrony klimatu i ocena ich wpływu
-pomoc w zorganizowaniu debaty w wybranym powiecie, np. przy dystrybucji ulotek, rozwieszaniu plakatów, naborze uczestników, wyborze sali konferencyjnej, obsłudze wydarzenia, itp.
-sporządzenie raportu/oceny na podstawie prowadzonych przez 6 miesięcy od daty debaty obserwacji o jej wpływie na działania podejmowane na terenie powiatu na rzecz ochrony klimatu lub adaptacji do jego zmian.

5. Wzmocnienie oddziaływania projektu
Lider projektu oczekuje, iż LISO aktywnie wzmocni oddziaływanie projektu w powiecie oraz wykorzysta udział w projekcie „Dobry Klimat dla Powiatów” w przedsięwzięciach dla dobra klimatu realizowanych przez organizację macierzystą bądź działaniach podejmowanych samodzielnie.

Lider projektu zakłada, że w czasie trwania projektu będzie współpracował z tą samą grupą LISO. Gdyby jednak okazało się, że ktoś z tej grupy musi się wycofać ze współpracy, jego zadaniem będzie zrekrutowanie swojego następcy i wstępne wprowadzenie go w zadania LISO.

Za prace na rzecz projektu przewiduje się wynagrodzenie. Z wykonawcą prac zostanie zawarta umowa o dzieło lub zlecenie, w zależności od powierzonego zadania.

Zainteresowanych współpracą z nami prosimy o przesłanie w terminie do 18.03.2011 krótkiego CV (w danych kontaktowych prosimy podać powiat, na terenie którego mogliby Państwo realizować zadania projektu) i listu motywacyjnego z uzasadnieniem chęci udziału w projekcie i możliwości wykorzystania projektu „Dobry Klimat dla Powiatów” w działaniach swojej instytucji lub własnych na adres: doklip@ine-isd.org.pl lub Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju, ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa.

Szczegóły na temat projektu: www.chronmyklimat.pl/doklip.
W razie pytań prosimy o kontakt mailowy (doklip@ine-isd.org.pl) lub telefoniczny (22 851 04 04).

Projekt realizowany z udziałem środków instrumentu finansowego LIFE+ Komisji Europejskiej i środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej