Na Iwana na Kupała – Noc Kupały w Dubiczach Cerkiewnych

Zgodnie z wieloletnią tradycją, w tydzień po dniu św. Piotra i Pawła, Związek Ukraińców Podlasia oraz Urząd Gminy Dubicze Cerkiewne po raz kolejny zaprosili mieszkańców regionu oraz turystów do wspólnej zabawy. Na Iwana na Kupała to czas ścierania się żywiołów – wody, ognia, słońca i księżyca, o czym przekonali się (dosłownie) uczestnicy imprezy – jednakże burza z piorunami nie ostudziła imprezowego nastroju. Pomimo załamania pogody było folkowo, rękodzielnicze, pysznie i wesoło.

Organizatorzy przygotowali dla uczestników imprezy szereg atrakcji, jednak dla kilku były przewidziane  szczególne niespodzianki. Hodowcy zwierząt z terenu powiatu hajnowskiego, którzy z powodzeniem wzięli udział w XXII Regionalnej Wystawie Zwierząt Hodowlanych Szepietowo 2015 otrzymali pamiątkowe puchary – nagrody wręczyła Wicestarosta Halina Surel, która podziękowała zwycięzcom wystawy za godne reprezentowanie powiatu oraz życzyła dalszych sukcesów. W gronie laureatów znaleźli się: Pan Jan Surel oraz Pan Jerzy Nazaruk (owce -tytuł czempiona) oraz Pan Jan Holonko (owce - tytuł wiceczempiona)

Imprezę otworzył barwny korowód uczestników – tradycyjne stroje zachwycały bogactwem detali, a muzyka porywała do tańca. Na Iwana na Kupała Tradycja pląsała w przyjacielskim uścisku z Nowoczesnością: wesołe takty folku i rocka zawładnęły okolicą, niosąc echo wesołej zabawy hen w głąb puszczy. Publiczności zaprezentowali się lokalni artyści oraz goście z Białorusi i Ukrainy, zaś na tradycyjnej potańcówki zaprosił zespół HORPYNA.

Muzycznej uczcie towarzyszyły rękodzielniczo – kulinarne przystawki: w trakcie imprezy zaprezentowano wystawy starej fotografii: „Bieżeństwo 1915. Uchodźctwo. Wspólna historia” oraz „Niezwykła Kraina niezwykłych ludzi”, szperacze oraz amatorzy sztuki rzemieślniczej mogli za przystępną cenę kupić małe dzieła sztuki autorstwa wytwórców z Polski i Ukrainy, zaś łakomczuchy miały okazję skosztować regionalnych potraw. Nie zabrakło również tradycyjnych obrządków kupalskich – młode panny puściły własnoręcznie wyplecione wianki na wodzie, nie zabrakło amatorów chętnych do łowienia :). Gminna wieść niesie, że żadnemu śmiałkowi nie udało się odnaleźć legendarnego kwiatu paproci. Czyżby utopce, wodnice i inne czarty okazały się sprytniejsze? Nic straconego – na obchody Noc Kupały zapraszamy za rok!

***

W regionie Puszczy Białowieskiej – baśniowej krainie spowitej legendami i magią obrzędów czas wyznaczają dwa kalendarze. Jest jeszcze jeden element – tradycja. Podlaska ziemia przesiąknięta wielokulturowością, tworzy nigdzie więcej nie spotykaną mozaikę utworzoną z pierwiastków: białoruskiego, ukraińskiego i polskiego. Na skraju naturalnej Puszczy Białowieskiej swój matecznik odnalazła wyjątkowa „wielokultura” – wkraczając w ten świat podążać należy za kierunkowskazem obrzędów, magii i pamięci o wierze przodków, które są pamiętane do dziś. 

Katarzyna Nikołajuk

 

prezentacja zespołów

preznetacja zespołów

prezentacja zespołów

preznetacja zespołów

tradycyjne stroje

uczestnicy imprezy

wystawa

wystawa

wystawa

prezentacja produktów

prezentacja produktów

prezentacja produktów

prezentacja produktów

prezentacja produktów

 

Bachmaty