Konkurs „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…” Katyń – 70. lat po zbrodni

Wiosną 2010 r. mija 70 lat od dokonania Zbrodni Katyńskiej. W połowie maja 1940 r. zakończyły się masowe egzekucje w Katyniu, Twerze i Charkowie oraz w wielu innych miejscach ZSRR.

„SPRZĄCZKI I GUZIKI Z ORZEŁKIEM ZE RDZY…”
KATYŃ – 70. LAT PO ZBRODNI
Konkurs dla młodzieży ze szkól gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych

We wrześniu 1939 r. Armia Czerwona wzięła do niewoli około 230 tys. jeńców, których przekazała NKWD. Większość szeregowych żołnierzy zwolniono, natomiast oficerów, podoficerów, policjantów i żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza skierowano do specjalnych obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. W marcu 1940 r. władze ZSRR zdecydowały o ich wymordowaniu. Zabijano ich strzałem w tył głowy: więźniów z Kozielska w lesie w Katyniu, więźniów z Ostaszkowa w Kalininie (pochowani w Miednoje), a więźniów ze Starobielska w Charkowie (pochowani w Piatichatkach). Mord dokonany w Katyniu został ujawniony w 1943 r. przez Niemców, którzy próbowali wykorzystać ten fakt propagandowo. Przez lata Katyń był symbolem nie tylko losu polskich oficerów na terenach ZSRR, ale i zakłamania polskich i sowieckich władz komunistycznych. Dopiero krach komunizmu przyniósł przyznanie się ZSRR do odpowiedzialności za zbrodnię oraz ujawnienie kolejnych miejsc kaźni. W latach dziewięćdziesiątych XX w. przeprowadzono ekshumacje i wybudowano polskie cmentarze wojenne. Do dzisiaj jednak nie znamy wszystkich miejsc spoczynku ofiar decyzji sowieckich władz z marca 1940 r.

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do uczestnictwa w konkursie „SPRZĄCZKI I GUZIKI Z ORZEŁKIEM ZE RDZY…” KATYŃ – 70. LAT PO ZBRODNI. Celem konkursu jest upamiętnienie zamordowanych i przybliżenie jego uczestnikom wymiaru Zbrodni Katyńskiej. Prace konkursowe powinny mieć formę strony z albumu, zawierającej informację o konkretnej ofierze Zbrodni Katyńskiej. Projekt strony, technika jej wykonania i zawartość jest dowolna – może zawierać m.in. biogram, opis, wiersz, tekst piosenki, zdjęcia, rysunki etc. Ocenie będzie podlegać zawartość merytoryczna i estetyka wykonania.

Konkurs adresowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Uczestnikami konkursu mogą być indywidualne osoby fizyczne, jak również zespoły, takie jak np. koło historyczne, koła naukowe, zastępy harcerskie, młodzież z domów kultury i innych organizacji młodzieżowych. Liczebność grup opracowujących pracę konkursową nie może przekraczać 8 osób.

Prace konkursowe w wersji elektronicznej (utrwalone na płycie CD lub DVD) należy przesłać do 25 czerwca 2010 r. na adres pocztowy: Biuro Edukacji Publicznej IPN, ul. Towarowa 28, 00-839 Warszawa z dopiskiem Konkurs. Szczegółowy regulamin konkursu jest dostępny tutaj.

Nagrodą dla autorów najlepszych prac będzie wyjazd do Katynia we wrześniu 2010 r. Fundatorem nagrody głównej jest Bank PKO BP. Współorganizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Pokolenie.

Informacje: dr Andrzej Zawistowski (tel. 22 4318391; e-mail: andrzej.zawistowski@ipn.gov.pl)


REGULAMIN KONKURSU
Załącznik - Metryka pracy konkursowej