Utrata prawa jazdy na 3 miesiące za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o więcej niż 50 km/h, wysokie kary za prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości, posiadania blokady alkoholowej tzw. alkolocka w pojeździe – to tylko niektóre ze zmian.
Po pierwsze – piłeś? Nie jedź!
Niedostosowanie się do tej zasady może bowiem drogo kosztować. Nowe przepisy ruchu drogowego przewidują surowe kary dla kierowców w stanie nietrzeźwości (ponad 0,25 mg/dm³ lub 0,5‰). Są to: kara pozbawienia wolności do 2. lat, zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów na okres od 3. do 15. lat lub dożywotnio. Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości będą musiały się także liczyć z wysokimi karami finansowymi, zaczynającymi się od 5000 tys. zł
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553, z późn. zm.)
Po drugie – jedź ostrożnie!
W sytuacji przekroczenia prędkości w obszarze zabudowanym o więcej niż 50 km/h lub przewozu większej liczby osób niż jest to dozwolone kierowcy grozi utrata prawa jazdy na 3 miesiące. „Prawko” zostanie odebrane bezpośrednio przez policjanta. Gdyby nierozważnemu kierowcy przyszedł do głowy pomysł prowadzenia samochodu pomimo utraty uprawnień, trzymiesięczny okres zostanie przedłużony do 6. miesięcy. W przypadku dalszego nierespektowania decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy uprawnienia zostaną cofnięte, co wiąże się z koniecznością ponownego zdawania egzaminu. Na utracie prawa jazdy sankcje się nie kończą – prowadzenie pojazdu bez uprawnień jest przestępstwem i podlega karze grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności do dwóch lat.
Podstawa prawna: Ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137, z późn. zm.), Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553, z późn. zm.)
Po trzecie – popełniłeś przestępstwo i straciłeś prawo jazdy? Blokada alkoholowa (alcoklock) szansą na powrót za kółko.
To nowość w polskim prawie. Blokada alkoholowa uniemożliwi uruchomienie samochodu w przypadku, gdy poziom alkoholu w wydychanym powietrzu przekroczy określone normy. W sytuacji gdy minęła połowa czasu, na który sąd odebrał uprawniania lub w przypadku gdy zakaz prowadzenia pojazdów orzeczono dożywotnio, po upływie co najmniej 10. lat kierowca będzie się mógł ubiegać się o możliwość kierowania pojazdem, ale wyłącznie pojazdem wyposażonym w blokadę alkoholową. Alcoklock montowany w aucie będzie musiał być corocznie kalibrowany – koszty tego procesu oraz samej instalacji poniesie skazany.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137, z późn. zm.), Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny wykonawczy (Dz. U. Nr 90, poz. 557, z późn. zm.)
W województwie podlaskim już pierwsi kierowcy stracili prawo jazdy po wejściu nowych przepisów. Zachęcamy do zapoznania się z ulotkami zawierającymi szczegółowe informacje. Wiedza, a przede wszystkim bezpieczna jazda, zgodna z przepisami uchroni nas przed utratą "prawka" oraz innymi sankcjami.
Katarzyna Nikołajuk
źródło informacji , w tym opracowanych ulotek – www.podlaska.policja.gov.pl