Dzięki inicjatywie prężnie działającego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Hajnówce, w dniach 03-04.12.2015r. w Hajnowskim Domu Kultury odbyło się II Międzynarodowe Forum Opiekunów i Terapeutów Osób Niepełnosprawnych. Inicjatywa pod honorowym patronatem Podlaskiego Kuratora Oświaty, została zrealizowana przy wsparciu finansowym PFRON. W dwudniowych wykładach udział wzięli: Dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego przy Podlaskim Kuratorium Oświaty Ryszard Pszczółkowski, Starosta Mirosław Romaniuk, Wicestarosta Halina Surel, przedstawiciele samorządów z terenu powiatu hajnowskiego przedstawiciele powiatowych jednostek organizacyjnych, przedstawiciele placówek oświatowych dla osób niepełnosprawnych w tym Ośrodka Szkolno– Terapeutyczno – Opiekuńczego dla Dzieci i Młodzieży z Cechami Autyzmu w Białymstoku, przedstawiciele zaprzyjaźnionych rejonów prużańskiego świsłockiego i kamienieckiego z Białorusi, nauczyciele oraz rodzice.
Konferencja poświęcona była tematyce autyzmu. Jesteśmy placówką specjalną ale nie wyspecjalizowaną w autyzmie. Tematyka forum była poświęcona dzieciom, terapeutom, rodzinom dzieci ze spektrum autyzmu – mówiła w trakcie konferencji dyrektor SOSW w Hajnówce Lucyna Wawreszuk. Ideami, króre przyświecały organizacji forum były dostarczenie wiedzy członkom rodzin osób z autyzmem, opiekunom, kadrze i wolontariuszom z terenu województwa podlaskiego na temat metod pracy edukacyjnej, terapeutycznej i opiekuńczej z osobami autystycznymi oraz propagowanie efektywnego i nowoczesnego modelu wsparcia dla osób z autyzmem w każdym wieku, w szczególności w zakresie pracy z trudnymi i niebezpiecznymi zachowaniami.
Na akademię zostali zaproszeni prelegenci, którzy wygłosili ciekawe, ważne i skłaniające do refleksji wykłady oraz opowiedzieli o swoich doświadczeniach, działalności placówek, ośrodków i organizacji pozarządowych wspierających osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Wiedzą i doświadczeniem z zakresu metod terapii, rehabilitacji, opieki i wychowania podzielili się: Ewa Kowalewska z Ośrodka Szkolno-Terapeutyczno-Opiekuńczego dla Dzieci i Młodzieży z Cechami Autyzmu w Białymstoku w wykładach „Prawa osób z autyzmem” i „Pozytywne drogi rozwiązywania problemów związanych z zachowaniem osób autystycznych”; dr n. med. Jolanta Wasilewska w wykładzie „Międzynarodowe standardy leczenia osób z autyzmem”; Adrian Borowik w wykładzie „Program Son-Rise – system terapii autyzmu oparty na miłości, akceptacji i dobrej zabawie”; Agnieszka Bułynko z Ośrodka Szkolno – Terapeutyczno – Opiekuńczego dla Dzieci i Młodzieży z Cechami Autyzmu w Białymstoku w wykładzie „Tworzenie i poszerzanie systemów komunikacyjnych dzieci ze spektrum autyzmu z wykorzystaniem tabletów” oraz Krzysztof Werda w wykładzie „Wspomaganie procesu terapii przez wykorzystanie tabletu”. W trakcie forum odbyły się także warsztaty z Łukaszem Piwowarczykiem z OSTO oraz prezentacja filmu pt. „Model edukacji i terapii dzieci i młodzieży z autyzmem w Ośrodku Szkolno – Terapeutyczno – Opiekuńczym dla Dzieci i Młodzieży z Cechami Autyzmu w Białymstoku”. Ciekawym punktem Forum było wystąpienie Pani Hanny Pasterny, która opowiadała o swoich doświadczeniach z podróży po Europie i Stanach Zjednoczonych Ameryki, w czasie których poznała organizowane tam formy wsparcia dorosłych osób z autyzmem i zespołem Aspergera, wsparcia dotyczacego m.in. ich zatrudniania na rynku pracy oraz mieszkalnictwa.
Gościem specjalnym forum była prof. Marion Hersh – pracownik Wydziału Inżynierii Biomedycznej Uniwersytetu Glasgow w Szkocji, prowadząca badania dotyczące edukacji i pracy kobiet z autyzmem i zespołem Aspergera, również w Polsce. Zna trzynaście języków, w tym język polski. Marion Hersh podzieliła się swoim osobistym doświadczeniem. Jako osoba z zespołem Aspergera na co dzień zmaga się z nadmierną stymulacją otoczenia, która jest czynnikiem utrudniającym jej komunikację i zorganizowanie się. O wspólnych doświadczeniach i różnych trudnych życiowych sytuacjach opowiada książka Hanny Pasterny „Tandem w szkocką kratkę”, o podróżach po Europie i USA natomiast - „Moje podróże w ciemno”.
Grudniowa konferencja jest trzecią w przeciągu kilku ostatnich lat zorganizowaną przez Ośrodek. Dobra tradycja ma być kontynuowana: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Hajnówce zorganizował II Międzynarodowe Forum Opiekunów i Terapeutów Osób Niepełnosprawnych traktując je już jako wydarzenie cykliczne. Jest ono jedynym tego typu forum w województwie podlaskim, a przy tym w powiecie hajnowskim. Mogą w nim uczestniczyć mieszkańcy całego województwa. Mamy nadzieję, że finansowanie tego przedsięwzięcia będzie możliwe każdego roku. Tematyką kolejnego forum będzie prawdopodobnie znów autyzm, bo to nadal bardzo ważne i trudne zagadnienie. Seksualność osób niepełnosprawnych, agresywność zachowań, praca z głęboko upośledzonymi oraz terapia dietą, to najczęściej powtarzające się tematy, o które prosili uczestnicy II Forum w następnym roku. Innymi inicjatywami planowanymi w następnym roku szkolnym, to działania inwestycyjne, zmierzające do uruchomienia tzw. mieszkań treningowych. Jest to przedsięwzięcie niezwykle potrzebne naszym uczniom, ale też niełatwe wyzwanie finansowe - mówi Lucyna Wawreszuk.
Ośrodek od początku swojej działalności aktywnie działa na rzecz rozwoju osobistego i procesu uspołeczniania osób niepełnosprawnych. Placówka przystosowana jest do całodobowego pobytu ucznia, wyposażona w sprzęt niezbędny do nauki i rozwoju podopiecznych, odpowiadający potrzebom wychowanków. Rodzice mogą liczyć na wsparcie wykwalifikowanych specjalistów: m.in. psychologów, pedagogów, surdologopedów, rehabilitantów, terapeutów integracji sensorycznej czy specjalistów edukacji dzieci z autyzmem. SOSW w Hajnówce od 2007r. aktywnie współpracuje także z Ośrodkiem Szkolno-Terapeutyczno-Opiekuńczym dla Dzieci i Młodzieży z Cechami Autyzmu w Białymstoku, ponadto na potrzeby uczniów z autyzmem zakupione zostaną tablety z odpowiednim oprogramowaniem, służącym do porozumiewania się za pomocą interaktywnych obrazków i symboli. Placówka inicjuje również szereg przedsięwzięć mających na celu aktywizację wychowanków. W bogatym kalendarzu wydarzeń znajdują się m.in. organizacja imprez cyklicznych, wyjazdy na konkursy, przeglądy i zawody sportowe organizowane przez inne placówki, w tym szkoły specjalne.
Działalność Ośrodka wspierająca osoby niepełnosprawne w procesach rozwoju intelektualnego i usamodzielniania się stanowi wyznacznik pozytywnych zmian, jakie zaszły w ciągu ostatnich 50. lat w powiecie hajnowskim w obszarze szkolnictwa specjalnego. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do współpracy z placówką oraz udziału w przedsięwzięciach przez nią organizowanych. Więcej informacji o działalności Ośrodka dostępne na stronie: www.sosw.hajnowka.pl
Katarzyna Nikołajuk, Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy