Czy prawdą jest, że dzieci nie lubią książek w dobie wszechwładnej telewizji i Internetu?
Odpowiedzi na to pytanie postanowiłyśmy poszukać, organizując zajęcia warsztatowe dla dzieci z klas III-IV SP pod koniec stycznie bieżącego roku (25-29.01 2016) na terenie Poradni PP w Hajnówce (ze względu na warunki lokalowe wzięło w nich udział 15-oro dzieci). Okazało się, że wszyscy mali uczestnicy warsztatów wykazali się ogromną wrażliwością na słowo literackie i umiejętnością twórczego podejścia do czytanych wspólnie wybranych lektur. Sięgnęłyśmy po pozycje ze „Złotej Listy” Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. Starałyśmy się, by książki były odpowiednie dla wieku małych czytelników, zróżnicowane zarówno pod względem treści (tematyki),ale i formy.
Niezwykle bogata wyobraźnia dzieci pokazała, że można zachęcić do czytania zarówno lekkich, typowo dziecięcych pozycji – „Klub latających ciotek” Rafała Witka, „Bromba i inni” Macieja Wojtyszki, „Detektyw Pozytywka” Grzegorza Kasdepki, jak i wcale niełatwych w lekturze „Bajek filozoficznych” Michela Piquemala, czy utworów wierszowanych – „Zbzikowane wierszyki łamiące języki” Małgorzaty Strzałkowskiej.
Wykorzystując zróżnicowane formy i metody aktywizujące pracy z dziećmi np. metoda integracyjna, gier dydaktycznych, dramy, prac plastycznych, oparte na pracy z książką, można było łatwo osiągnąć określony przez nas jako priorytetowy cel: pogłębienie zainteresowań czytelniczych i poznawczych uczniów. Z prawdziwą satysfakcją czytałyśmy w anonimowych ankietach wypełnionych przez dzieci po zakończonych zajęciach deklaracje, że sięgną po proponowane na zajęciach książki.
A jak to było, pokazują niżej zamieszczone zdjęcia, które z dnia na dzień rejestrowały nasze wspólne gry i zabawy z lekturą w roli głównej.
My już wiemy, że dzieci lubią czytać, a Wy, drodzy rodzice? Od nas, dorosłych zależy, czy znajdziemy czas (pokonamy lenistwo) i do tej wspólnej lektury nasze pociechy zaprosimy. Satysfakcja gwarantowana!
Tekst: Hanna Klimiuk
Zdjęcia: Justyna Samojlik