„...Plon niesiemy, plon
W gospodarza dom
Aby dobrze plonowało,
Po sto korce z kopy dało
Plon niesiemy, plon
W gospodarza dom...”
Obchody dożynek rozpoczynały się wiciem wieńca z pozostawionych na polu zbóż, z kiści czerwonych jarzębin, orzechów, owoców, warzyw, kwiatów i kolorowych wstążek. Wieniec dożynkowy nazywany był „plonem”, bo też uosabiał wszystkie zebrane plony i urodzaj.
Wieniec niesiono na poświęcenie do cerkwi lub kościoła a następnie ze śpiewem w uroczystym pochodzie, udawano się do dworu lub domu gospodarza dożynek.
Obecnie uroczystości dożynkowe mają zarówno religijny jak i świecki charakter, powiązany na ogół z zabawą z okazji zakończenia zbiorów.
Chociaż w dzisiejszych Dubiczach nie ma zwyczaju wicia wieńca ani organizacji dożynek, grupa lokalnych mieszkanek rozpoczęła prace nad odnowieniem aczkolwiek pięknej, ale zapomnianej tradycji i w dniu 4 września 2010 r. przystąpiła do prac nad wieńcem. Mentorką warsztatów była Pani Walentyna Prokopiuk z Czyż, która zapoznała z etapami prac przygotowujących do konstruowania wieńca.
W warsztatach udział wzięło 10 kobiet z Dubicz i okolicy oraz dubicka młodzież (5 dziewcząt gimnazjalistek).
Pracy co niemiara, chęci jeszcze więcej. Ochoczo przystąpiłyśmy do przygotowywania wiązek z zbóż (owsa, pszenicy i żyta), a następnie oplatania konstrukcji. Najpiękniejszym momentem była dekoracja wianka kwiatami i wstążkami.
Około godz. 1900 po 5 -cio godzinnym wyplataniu ukazała się całość – przepiękny wieniec. Zwieńczenie pracy „artystek” i żniwiarzy.
Warsztaty zorganizowano w ramach realizacji Projektu „Wspólne działania – wspólne korzyści” - Program „Działaj Lokalnie VIII” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Lokalną Organizację Grantową w Hajnówce.
www.dubicze-cerkiewne.pl