Rekrutacja do szkół ruszyła. Przed uczniami trudny wybór placówki, w której rozpoczną nowy etap w swojej edukacji, spędzą trzy bądź cztery lata swojego życia. By ułatwić podjęcie decyzji szkoły organizują dni otwarte promujące swoją ofertę edukacyjną. 10 marca 2016r. przyszły licealista bądź gimnazjalista mógł poznać od podszewki Zespół Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce. Szkołę odwiedziły zorganizowane grupy z placówek z terenu powiatu hajnowskiego, zaś po południu- indywidualnie rodzice oraz zainteresowana młodzież.
Dla młodzieży ze szkół gimnazjalnych przygotowano wiele atrakcji – na początek prezentację przedstawiającą ofertę kształcenia. Szkoła wypracowała innowacyjny model kształcenia, oparty na indywidualnych preferencjach ucznia: składając papiery aplikant nie dokonuje wyboru pomiędzy poszczególnymi profilami klas (typu humanistyczna, matematyczna itp.), ale sam je tworzy. Odbywa się to poprzez wskazanie trzech przedmiotów nauczanych na poziomie rozszerzonym – do wyboru m.in. język polski, biologia, matematyka, geografia, fizyka, informatyka oraz języki – Zespół Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce to jedyna placówka w powiecie oferująca naukę języka francuskiego. Specyfika szkoły zakłada obowiązkową naukę języka białoruskiego; nie jest to język trudny, nauka obejmuje 3 godziny tygodniowo. Ponadto, te osoby które dopiero zaczynają przygodę z językiem, w pierwszym semestrze traktowani są ulgowo.
Poza ofertą edukacyjną, placówka ma przyszłym adeptom wiele do zaoferowania: to nowoczesna placówka kształcąca na bardzo wysokim poziomie. Potwierdzają to statystyki wyników maturalnych i gimnazjalnych, które wysokością dorównują, a w przypadku niektórych przedmiotów nawet przewyższają średnią krajową. Szkoła może również poszczycić się dużą liczbą finalistów i laureatów konkursów przedmiotowych, olimpiad a także liczbą stypendystów m.in. Stypendium Prezesa Rady Ministrów, Stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego, Stypendium im. Prof. Simony Kossak przyznawanego przez Zarząd Powiatu Hajnowskiego. Sukcesy uczniów są możliwie dzięki wsparciu dobrze wykwalifikowanej kadrze pedagogicznej, możliwości nauki w nowocześnie wyposażonych salach (interent, tablice interaktywne, rzutnik oraz TV) oraz wdrożeniu autorskiego programu indywidualnego wsparcia uczniów przygotowujących się do konkursu. Ale że nie samą nauką człowiek żyje (a już z pewnością młody człowiek :P) to placówka kładzie nacisk na wszechstronny rozwój ucznia, w tym indywidualnych zainteresowań. Artyści, aktywiści, sportowcy, literaci, plastycy, pasjonaci danej dziedziny nauki – szkoła stwarza możliwości rozwoju dla każdego. Przy szkole funkcjonuje m.in. wokalny Zespół Zniczka, Szkolny Klub Wolontariusza, Zespół Teatralny „Drama”, Szkolne Koło PCK, koło pisania ikon, sekcje sportowe: piłki siatkowej, tenisa, aerobiku, piłki koszykowej, basenu (w ramach zajęć wf-u uczniowie bezpłatnie korzystają z zajęć na pływalni). Bardzo ciekawie przedstawia się również bogata oferta zajęć pozalekcyjnych: przedmiotowych, sportowych czy artystycznych Ostatnim osiągnięciem uczniów jest spot stworzony na potrzeby konkursu „Postaw na Słońce”, mający promować odnawialne źródła energii. Grupa stworzyła znany pod nazwą „Fantastyczni Fizycy Filmowi”, zaś spot zdobył I miejscem w pierwszym etapie ogólnopolskiego konkursu „Postaw na Słońce” organizowanym przez Fundację Banku Ochrony Środowiska (zobacz tu). Ponadto umiejętności uczniów zostały dostrzeżone i od przyszłego roku chętni będą mogli wziąć udział w profesjonalnych warsztatach fotograficznych.
Szkoła organizuje również wiele imprez edukacyjno – kulturalnych i sportowych, wspierających rozwój talentów oraz popularyzujących kulturę i wiedzę o regionie i kraju wśród swoich uczniów m.in. Konkurs Gawędy Białoruskiej. Piknik z Białorusem, Biesiada z Panem Tadeuszem, Dzień Kupały. Z kolei liczne wycieczki krajowe i zagraniczne (m.in. coroczne wyjazdy na Białoruś, Zielona Szkoła w krajach Unii Europejskiej) pozwalają zdobyć wiedzę o świecie.
Na tym nie koniec atutów placówki: szkoła współpracuje także z różnymi instytucjami oraz wprowadza innowacyjne programy ukierunkowane na wsparcie młodzieży m.in. „E-przyrodnik”, „Sposób na naukę”. Co ważne – szkoła dba o swoich uczniów także po zakończeniu nauki: od tego roku szkolnego absolwenci liceum idący na studia będą mieli możliwość uzyskania stypendium fundowanego przez firmę Budimex.
O tym, że szkoła jest dobrym wyborem świadczy obecność II Liceum Ogólnokształcącego z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego na liście 500. najlepszych liceów w Polsce, skalsyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY. Potwierdzeniem tego jest tytuł „Brązowe szkoły 2015” nadany przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”. Rekrutacja trwa. Więcej informacji na stronie: http://bialorushajnowka.pl/
Odpowiedni wybór szkoły na etapie liceum i gimnazjum to gwarancja przyszłego sukcesu. Szkoły prowadzone przez powiat hajnowski z pewnością są dobrym kierunkiem.
Katarzyna Nikołajuk