Powiat hajnowski pożegnał partnerską delegację z za zachodniej granicy kraju – w dniach 21.06.-26.06 br. w powiecie gościła delegacja z zaprzyjaźnionego Urzędu Nordsee – Treene (Niemcy) i Stowarzyszenia „Przyjaciele Hajnówki”, z którymi samorząd aktywnie współpracuje już od 17. lat.
Do powiatu przyjechała delegacja złożona z czterech przedstawicieli Urzędu Nordsee - Treene, której przewodniczył Dyrektor Urzędu Klaus Rӧhe oraz trzech przedstawicieli Stowarzyszenia „Przyjaciele Hajnówki” na czele z Manfredem Gregersen.
Głównym celem wizyty było spotkanie z młodzieżą z Hajnówki - zgodnie z wieloletnią tradycją, zapoczątkowaną w roku 2004, partnerzy zaprzyjaźnionego regionu Nordsee - Treene i Stowarzyszenia "Przyjaciele Hajnówki" (Niemcy, Północna Fryzja) przybyli w okresie końca roku szkolnego, by wręczyć trzem uczniom szkoły średniej, wytypowanym przez Radę Pedagogiczną, nagrody pieniężne za aktywną działalność społeczną.
W tym roku wyróżnione zostały uczennice z Zespołu Szkół Zawodowych w Hajnówce – Klaudia Sapieszko, Martyna Zakrzewska oraz Luiza Kasjaniuk. Uroczystość wręczenia nagród miała miejsce w trakcie zakończenia roku szkolnego w ZSZ w Hajnówce.(CZYTAJ WIĘCEJ)
Podczas pobytu delegacja z Niemiec odwiedziła również zaprzyjaźnione Przedszkole nr 5 w Hajnówce, Dom Dziecka w Białowieży, którego wychowankowie gościli u naszych niemieckich parterów latem 2016r. oraz spotkała się z członkami Zarządu Powiatu Hajnowskiego. Tematyka rozmów dotyczyła kierunków dalszej współpracy w obszarze społecznym i edukacyjnym - w tym m.in. wspólnej realizacji projektu pn. „Upamiętnienie i popularyzacja wiedzy na temat Bieżeństwa ludności wschodniego pogranicza Polski” oraz rewizyty młodzieży niemieckiej w Powiecie Hajnowskim.
Tradycyjnie podczas pobytu staraliśmy się pokazać naszym gościom fragment przyrodniczego i kulturalnego piękna regionu Puszczy Białowieskiej i województwa podlaskiego. Niemieccy goście poznali uroczy fragment Puszczy podczas wycieczki rowerowej Białowieża – Gruszki oraz kolejką wąskotorową do Topiła; podczas warsztatów we wiosce tematycznej Wioska Małego Osocznika w Dubinach, gdzie posmakowali własnoręcznie przygotowanej kulinarnej tradycji regionu - pierogów, a w „Ziołowym Zakątku” w Korycinach poznali smak i zapach podlaskich ziół.
Katarzyna Miszczuk,
współpraca: Wydział Promocji i Rozwoju