Bądźmy bezpieczni zimą

W związku z niskimi temperaturami MSWiA prosi o zwracanie szczególnej uwagi na osoby bezdomne i starsze. Dzwoniąc na numer alarmowy 112 albo 997, możemy uratować im życie. Zima to także okres zwiększonej liczby pożarów i zatruć tlenkiem węgla. Państwowa Straż Pożarna przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa przy używaniu urządzeń grzewczych i gazowych.

Policjanci patrolują wszystkie miejsca, gdzie często przebywają bezdomni, m.in. kanały ciepłownicze, ogródki działkowe czy pustostany. W akcji pomocy potencjalnym ofiarom mrozów bierze również udział Straż Miejska, Straż Ochrony Kolei oraz Straż Graniczna.

Funkcjonariusze na bieżąco kontaktują się z ośrodkami pomocy społecznej. Informują o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź złej sytuacji materialnej wymagają szczególnej troski w tym ciężkim zimowym okresie.

Od początku listopada br. z powodu wychłodzenia zmarło 90 osób. W samym tylko grudniu policja odnotowała 75 takich przypadków.

Państwowa Straż Pożarna podkreśla, że pod żadnym pozorem nie należy zatykać ani zaklejać przewodów wentylacyjnych. W urządzeniach gazowych, w przypadku braku wystarczającej ilości powietrza, dochodzi do niezupełnego spalania gazu i wytworzenia się niewyczuwalnego tlenku węgla. Niepokojącymi objawami świadczącymi o ulatniającym się czadzie mogą być nudności, senność i bóle głowy.

Przeglądy techniczne urządzeń gazowych, m.in. w łazienkach z gazowymi ogrzewaczami wody, można zlecać wyłącznie osobom posiadającym odpowiednie uprawnienia.

Strażacy przestrzegają, aby do ogrzewania pomieszczeń używać tylko urządzeń gazowych i elektrycznych posiadających krajowe atesty. Wykorzystywanie do tego celu kuchenek gazowych może doprowadzić do zatrucia organizmu bądź śmierci.

http://www.mswia.gov.pl/