7 kwietnia 2015 r. Światowy Dzień Zdrowia "Z pola na stół – uczyń jedzenie bezpiecznym"

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny informuje, że  7 kwietnia 2015 r. przypada Światowy Dzień Zdrowia, który dotyczy bezpieczeństwa żywności i  przebiega pod hasłem ‘Z pola na stół – uczyń jedzenie bezpiecznym”.

Aby uczynić jedzenie bezpieczniejszym, należy przestrzegać odpowiednich zasad, tzw.

 „5 kroków do bezpieczniejszej żywności”

1. Utrzymuj czystość

Większość mikroorganizmów bytujących wokół nas nie wywołuje chorób. Jednakże część z nich, znajdująca się w płynach, wodzie, na ciele zwierząt i ludzi może być niebezpieczna i może stać się przyczyną choroby. Są one przenoszone na rękach, ubraniach i sprzęcie, np. deskach do krojenia. Nawet niewielki kontakt z nimi może spowodować przeniesienie ich na żywność i doprowadzić do wystąpienia zakażeń pokarmowych.

2. Oddzielaj żywność surową od ugotowanej

Surowa żywność, przede wszystkim mięso, drób, owoce morza (i odpady pochodzące z tych produktów) mogą zawierać niebezpieczne mikroorganizmy. Zawsze istnieje niebezpieczeństwo przeniesienia drobnoustrojów na inną żywność podczas jej przygotowywania i magazynowania.

3. Gotuj dokładnie

Właściwa obróbka termiczna żywności prowadzi do zabicia prawie wszystkich niebezpiecznych mikroorganizmów. Badania pokazują, że podgrzanie żywności do temp. 70°C, pomaga w zapewnieniu bezpieczeństwa konsumentów. Szczególną uwagę zwróć na mięso mielone, duże partie mięsa i cały drób

4. Utrzymuj żywność w odpowiedniej temperaturze

Mikroorganizmy mogą namnażać się bardzo szybko jeśli żywność przetrzymywana jest w temperaturze pokojowej. Podczas przechowywania żywności w temperaturze poniżej 5°C lub powyżej 60°C, wzrost mikroorganizmów jest wolniejszy lub nawet powstrzymany.

Pamiętaj jednak, że niektóre niebezpieczne mikroorganizmy namnażają się w temperaturze poniżej 5° C.

5. Używaj bezpiecznej wody i żywności

Surowe produkty, w tym woda i lód mogą być zanieczyszczone niebezpiecznymi mikroorganizmami i substancjami chemicznymi. Toksyczne substancje mogą powstawać w uszkodzonej lub spleśniałej żywności. Uważnie wybieraj surowe produkty i stosuj proste metody (tj. mycie i obieranie), które mogą obniżyć ryzyko zakażenia i zachorowania.

 

                                                                                    Z up. Państwowego Powiatowego

                                                                                    Inspektora Sanitarnego w Hajnówce

                                                                                    Nina Trendowska 

 

5_krokow_do_bezpieczniejszej_zywnosci.pdf

Wytyczne_dla_podroznych_WHO.pdf

Zasady_bezpiecznego_spozywania_warzyw_i_owocow.pdf

Bezpieczenstwo_zywnosci_WHO.pdf